Jaskra diagnoza

Jaskra to niezwykle podstępna choroba, która wykryta zbyt późno sprawia wiele kłopotów i utrudnia życie. Dlatego też, gdy ma się jakiekolwiek problemy ze wzrokiem, powinowactwo genetyczne, zimne dłonie, stopy, pali się papierosy, żyje w ciągłym stresie powinno się zgłosić do okulisty, aby przejść odpowiednie badania.

JaskraHRT – to podstawowe i niezwykle istotne badanie pozwalające na ocenę stopnia rozwoju jaskry, szczególnie istotne w ocenie neuropatii jaskrowej.

Dzięki temu badaniulekarz może zauważyć zagłębienie w tarczy nerwu wzrokowego. To zagłębienie to nic innego jak ubytek włókien nerwowych siatkówki oka. Badanie jest nieinwazyjne i wymaga od pacjenta jedynie kontrolowania położenia znacznika. Badanie to można wykonywać nawet co pół roku.

OTC – to Optyczna Koherentna Tomografia, czyli badanie pozwalające na bardzo dokładne zbadanie struktury całej siatkówki (anatomii). Badanie jest wykonywane przy użyciu tomografu spektralnego, który potrafi zbadać 3-5 milimetrowy fragment siatkówki, badając czy nie nastąpiły w nim żadne zmiany. Badanie to jest bardzo dokładne i najlepiej byłoby, aby dokonano go na nowym, niewysłużonym aparacie. Badanie OTC jest bezinwazyjne. Pacjent musi tylko na zmianę raz jednym, raz drugim okiem śledzić kropki pojawiające się na białym ekranie, ograniczając mruganie do minimum.

SL-OCT – to badanie przy użyciu aparatu pozwalającego na wykonanie pomiaru grubości rogówki, drożności przetok operacyjnych, ocenę stopnia kąta przesączania – jego szerokość i zachowanie pod wpływem słabego oświetlenia, grubości tęczówki. Jest szczególnie pomocne w przypadku diagnozy jaskry młodzieńczej. Badanie to bez szczególnych wskazań wykonuje się jednorazowo. Jest to badanie bezbolesne i wymaga od pacjenta jedynie śledzenia wzrokiem poruszającego się znacznika.

UBM – ultrabiomikroskopia – dzięki temu, że pozwala ocenić szerokość kąta przesączania i jego zmiany służy do diagnozy różnych postaci jaskry wtórnej. Pozwala również podjąć decyzję odnośnie rodzaju metody leczenia jaskry: czy ma być to zabieg laserowy czy też chirurgiczny. Badania dokonuje się w znieczuleniu.

GDX -to aparat, który potrafi ukazać stopień ścieńczenia lub zaniku włókien nerwowych, do których dochodzi w przebiegu jaskry. Urządzenie to bowiem służy do oceny rozwoju jaskry. Aparat GDX dokonuje istotnych pomiarów dzięki wyemitowanej przez niego wiązce laserowej. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu aparat pokazuje stopień degradacji włókien nerwowych.

PACHYMETR – to urządzenie stosowane do diagnozy jaskry. Dzięki badaniu USG rogówki można dokonać oceny nadciśnienia ocznego i móc zdiagnozować np. jaskrę z niskim ciśnieniem.

DYNAMICZNA TONOMETRIA KONTUROWA PASCALA– to jedna z najnowszych metod badania ciśnienia w oku. Jej niezastąpioną zaletą jest również możliwość oceny stopnia ukrwienia gałki ocznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*