Jakie właściwości ma błonnik witalny?

Błonnik witalny zaliczany jest do grona naturalnych suplementów diety, które korzystnie oddziałują na organizm człowieka, w szczególności na układ pokarmowy i trawienie. Poza tym, regularne zażywanie błonnika witalnego pomaga w leczeniu cukrzycy i otyłości.

Co to jest?

Pod pojęciem błonnik witalny należy rozumieć suplement diety pochodzenia naturalnego, który składa się z kilku lub z jednego surowca roślinnego. Błonnik ten jest zawarty w nasionach babki płesznik, babki jajowatej oraz w lnu. W roślinach tych zawarte są śluzy, które wpływają pozytywnie na organizm człowieka. Między innymi wspiera on perystaltykę jelit, tj. ułatwia trawienie i wydalanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii, w tym toksyn i złogów, które mogłyby zalegać w jelitach doprowadzając do stanów chorobowych. Poza tym ogranicza on wchłanianie cukrów i tłuszczu z przewodu pokarmowego. 

Kiedy zażywać błonnik witalny?

Błonnik witalny warto zażywać, jeśli cierpimy na:

·         nadwagę lub otyłość,

·         częste wzdęcia,

·         zaparcia,

·         zbyt wysoki cholesterol.

Suplement diety w postaci błonnika witalnego uzupełnia niedobory tego składnika odżywczego w naszej codziennej diecie. Niedobór ten najczęściej ma związek ze zbyt małym spożywaniem zbóż, owoców i warzyw. Odbija się to negatywnie na kondycji układu pokarmowego. Spożywanie na co dzień wysoko przetworzonej żywności, słodyczy i fast foodów powoduje, że w organizmie zachodzą niekorzystne zmiany. Błonnik z kolei to niepodlegająca procesowi trawienia część pożywienia, która wpływa na funkcjonowanie jelit.



Szczególny rodzaj błonnika

Błonnik witalny ma łagodne działanie przeczyszczające, ale w pełni przyjazne dla układu pokarmowego człowieka. Potwierdzono na drodze badawczej, że nasiona, w których zawarty jest ten błonnik, dobrze są akceptowalne przez pacjentów z syndromem jelita wrażliwego. Dzięki przyjmowaniu takiego suplementu zwiększa się liczba i częstość wypróżnień, za to nie występują wzdęcia. Błonnik witalny jest elementem działania profilaktycznego i terapeutycznego przy zapaleniach wyrostka robaczkowego, hemoroidach, uchyłkowości jelit i przy raku jelita grubego.

Błonnik ma zdolności do wiązania jonów sodu w organizmie człowieka, dlatego jego zażywanie pośrednio będzie przyczyniało się do obniżania ciśnienia we krwi.

Jeśli w odpowiedni sposób będziemy spożywać błonnik witalny, wpłynie to dobrze na stabilizację poziomu glukozy we krwi. Oddziałuje on bowiem na pracę hormonów odpowiadających za produkcję insuliny. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*