Jakie badania podstawowe powinniśmy wykonywać regularnie?

Dla utrzymania odpowiedniej kondycji zdrowotnej każdy z nas, niezależnie od wieku, powinien wykonywać badania profilaktyczne. Wśród podstawowych badań, które pozwalają na zobrazowanie stanu zdrowia pacjenta, wymienia się badania krwi, moczu oraz prześwietlenie płuc i USG jamy brzusznej.

Po co wykonuje się badania profilaktyczne?

Zdecydowana większość lekarzy wychodzi z założenia, że lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć. Ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej są badania, które obrazują, w jakim stanie są poszczególne organy i cały organizm pacjenta. Lekarz na podstawie uzyskanych wyników badań profilaktycznych może potwierdzić lub odrzucić domniemaną diagnozę oraz skierować swojego pacjenta na uzupełniające, bardziej szczegółowe badania. Dzięki profilaktyce można wykrywać poważne schorzenia na wczesnym stadium ich rozwoju, co stwarza ogromne szanse na wyleczenie chorego.
 

Badania ogólne

Podstawowym badaniem profilaktycznym zlecanym przez lekarzy pierwszego kontaktu, jest badanie laboratoryjne krwi i moczu. Można dodatkowo zlecić badanie poziomu cukru i cholesterolu. Takie badania powinna wykonać każda osoba raz w roku, niezależnie od tego, czy na coś choruje czy jest całkowicie zdrowa. Badania moczu sprawdzają pracę nerek i całego układu moczowego.

Dodatkowo po ukończeniu 40. roku życia pacjentom zaleca się wykonanie lipidogramu, czyli wszechstronnego badania cholesterolu, z rozbiciem na frakcję LDL i HDL, czyli tzw. złego i dobrego cholesterolu.

Morfologia krwi to kolejne podstawowe badanie wykonywane w warunkach laboratoryjnych. Należy stawić się w punkcie pobrania krwi na czczo. Morfologia obejmuje analizę biochemiczną krwi i pozwala na wykrycie, czy w organizmie zachodzi stan zapalny. Można w jej ramach sprawdzić poziom cukru we krwi, informujący o stanie glikemii pacjenta. Na tej podstawie lekarz określi obciążenie cukrzycą, albo czy pacjent choruje już na takie schorzenie.

Pozostałe istotne badania

Morfologia i badanie moczu to niewątpliwie ważne badania podstawowe, ale nie jedyne. Przy podejrzeniu wielu chorób lekarze zlecić mogą pacjentom doraźnie lub profilaktycznie raz do roku, wykonanie prześwietlenia płuc (obrazu RTG) czy USG jamy brzusznej. Pozwalają one na ocenę stanu płuc, czy wszystkich narządów wewnętrznych, w  tym wątroby, żołądka, dwunastnicy, trzustki itd.

Dodatkowo każda kobieta raz do roku powinna odwiedzić gabinet ginekologiczny i wykonać cytologię, która pozwala na wykrycie chorób układu rozrodczego,  w tym nowotwory jajników. Raz na pół roku każdy z nas musi odwiedzić dentystę i sprawdzić stan uzębienia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*