Jak zmniejszyć natężenie objawów towarzyszących mukowiscydozie?

Mukowiscydoza jest chorobą w pełni nieuleczalną. Nie oznacza to jednak, że nie można złagodzić skutków tej choroby i poprawić swojego stanu zdrowia. Co można więc zrobić i czy da się te zabiegi wykonać bez udziału lekarzy?

Trudności z gęstą wydzieliną

Jednym z największych problemów towarzyszącym osobom chorym na mukowiscydozę jest niewątpliwie gęsta wydzielina produkowana w nadmiernej ilości. Aby tkanka płucna nie została zainfekowana należy walczyć o pozbycie się tej lepkiej wydzieliny z obszaru oskrzeli. Pozwoli to na poprawę oddychania, zaprzestanie notorycznego odkrztuszania oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa zakażenia bakteryjnego tkanki płucnej. Dlatego też warto udać się po poradę do fizjoterapeuty aby poznać prawidłowe ćwiczenia, które pomogą w łatwiejszym odkrztuszaniu wydzieliny. Najłatwiejszym sposobem do wykonania w warunkach domowych jest oklepywanie pleców w pozycji leżącej. Większość technik ułatwiających pozbycia się wydzieliny wymaga specjalistycznego sprzętu i umiejętności jego obsługi, stąd większość ćwiczeń rehabilitacyjnych odbywa się w gabinetach fizjoterapeutycznych.

Trudności z oddychaniem

Jednym z bardzo uciążliwych problemów dotykających pacjentów w późnym stadium mukowiscydozy jest kłopot z oddychaniem. W takim przypadku zmniejsza się w sposób znaczny powierzchnia płuc zapewniającą optymalną wymianę tlenu. Gdy w wyniku takich zmian dochodzi do zmniejszenia stężenia tlenu we krwi należy podać tlen przy użyciu maski podłączonej do butli z mieszanką powietrza wzbogaconą większą ilością tlen o przeznaczeniu medycznym. Tlen należy wdychać nawet kilka razy dziennie przez kilka minut ciągle. Tak jak ćwiczenia w przypadku łatwiejszego odkrztuszania tak i tlenoterapia jest zabiegiem, który można wykonać we własnym domu.

Trudności z trawieniem i wchłanianiem

Mało kto wie, że mukowiscydoza to choroba, której objawy dotyczą w ogromnym stopniu funkcjonowania układu pokarmowego. Dlatego też w zmniejszeniu objawów choroby należy zwrócić ogromną uwagę na to co się je. Dieta w mukowiscydozie jest niezwykle istotna, gdyż z braku dostatecznej ilości enzymów pokarm nie jest trawiony tak, aby w jelitach mogło dojść do korzystnego przyswojenia całego dobra z niego pochodzącego, a więc witamin, minerałów, wszystkich składników odżywczych. Stan taki doprowadza osoby cierpiące na mukowiscydozę do niedożywienia. Dlatego też chorym zaleca się stosowanie diety bogato białkowej i bogato tłuszczowej, przekraczającej zapotrzebowanie zdrowego człowieka nawet do50%. Dodatkowo wspomagająco na układ pokarmowy lekarze zalecają wprowadzanie w postaci preparatów doustnych enzymów usprawniających funkcjonowanie, szczególnie trzustki oraz witamin.

Walka o odporność

Pacjenci z mukowiscydozą są szczególnie narażenie na powtarzające się infekcje, najczęściej bakteryjne i wymagające podania antybiotyków. Dlatego też, aby zmniejszyć ryzyko powikłań na różnego rodzaju infekcje chorym na mukowiscydozę zaleca się różnego rodzaju szczepienia począwszy od corocznych szczepień na grypę, a skończywszy na WZW B, A oraz odrze i krztuścu. Wszystkie te zabiegi mają na celu zmniejszenie potencjalnego zachorowania oraz zminimalizowanie ewentualnych powikłań. Najważniejsze jest to, aby dodatkowe choroby nie wpłynęły na pogorszenie się zmian w układzie oddechowym oraz pokarmowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*