Jak zmierzyć ciśnienie?

Ciśnienie tętnicze to jeden z kluczowych parametrów naszego organizmu, który możemy ocenić sami. Po co mierzyć ciśnienie? Czym je mierzyć? Jak dobrze zmierzyć ciśnienie? Jak często dokonywać pomiarów? Czym jest nadciśnienie białego fartucha? Czym jest pomiar ABPM?

jak prawidłowo zmierzyć ciśnieniePo co mierzyć ciśnienie tętnicze?

Ciśnienie tętnicze informuje nas o kondycji wielu elementów organizmu, między innymi o stanie mięśnia sercowego, naczyń krwionośnych i nawodnieniu ustroju. Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze stanowi poważny czynnik ryzyka przerostu lewej komory serca, migotania przedsionków, uszkodzenia zastawek serca, rozwoju miażdżycy tętnic i związanymi z nią konsekwencjami, takimi jak zawał serca, udar mózgu czy tętniak aorty. Tak więc, jak widać, warto w porę rozpoznać hipertensję, by wdrożyć odpowiednie leczenie i zapobiec powikłaniom.

Czym mierzyć ciśnienie tętnicze?

Na rynku istnieje wiele aparatów do pomiaru ciśnienia tętniczego. Dostępne są zarówno tradycyjne – rtęciowe bądź sprężynowe, jak i półautomatyczne oraz automatyczne przyrządy. Sfingomanometry rtęciowe uważa się za najdokładniejsze, jednak wybór konkretnego urządzenia zależy od indywidualnych preferencji, wygody, samodzielności i możliwości finansowych. W przypadku aparatów zakładanych na ramię, mankiet musi być odpowiedniej wielkości. Dobrze dobrana poduszka obejmuje 80-100% obwodu ramienia, stanowi połowę długości ramienia, a jej dolna krawędź znajduje się 3 cm powyżej zgięcia łokciowego. Trzeba pamiętać, aby raz do roku przynieść swój aparat do lekarza w celu oceny wiarygodności jego pomiarów. Nieważne czym, ale ważne, żeby w ogóle ciśnienie mierzyć.

Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie tętnicze?

Ciśnienie tętnicze możemy mierzyć sami w warunkach domowych, w przychodni w gabinecie zabiegowym korzystając z umiejętności pielęgniarek albo podczas wizyty lekarskiej.

  • Do mierzenia ciśnieniatętniczego należy przystąpić w cichym, ciepłym pomieszczeniu.
  • Przed samym pomiarem trzeba usiąść i odpocząć kilka minut. Nie wolno mierzyć ciśnienia zaraz po wejściu po schodach czy po innym intensywnym wysiłku fizycznym.
  • Mierzyć ciśnienie możemy sobie sami bądź korzystając z przysługi bliskiej osoby.
  • Bezpośrednio przed przystąpieniem do mierzenia, należy przyjąć odpowiednią pozycję.Osoba badana powinna siedzieć prosto z podpartymi plecami i ze stopami opartymi o podłoże, nie krzyżując nóg, nie zakładając nogi na nogę.
  • Nie wolno rozmawiać tuż przed i podczas mierzenia ciśnienia tętniczego.
  • Pomiaru najdokładniej dokonuje się na ramieniu, ale można również na nadgarstku, w zależności od aparatu, jakim się dysponuje.
  • W przypadku, gdy mierzy się ciśnienie na ramieniu,powinno się ono znajdować na poziome serca, rękę podpierając na przykład o blat stołu.
  • Zawsze wykonuje się co najmniej 2 pomiary w odstępie około 1 minuty.
  • Mierząc ciśnienie tętnicze pierwszy raz w życiu, należy dokonać pomiaru na obu kończynach górnych. Przy kolejnych pomiarach wykorzystywać już tylko rękę, na której ciśnienie poprzednio było wyższe.
  • Osoby w starszym wieku i chorujące na cukrzycę powinny dokonywać dodatkowych pomiarów ciśnienia, w 1-szej i 5-tej minucie po przyjęciu pozycji stojącej. Celem tego badanie jest ocena prawdopodobieństwa tak zwanej hipotensji ortostatycznej, czyli spadku ciśnienia po pionizacji ciała. Hipotensja ortostatyczna odpowiada między innymi za poranne zawroty głowy, zaburzenia równowagi, a czasem nawet omdlenia po gwałtownym wstaniu z łóżka. Jej stwierdzenie zobowiązuje do powolnego pionizowania się po dłuższym leżeniu czy siedzeniu.

Jak często należy mierzyć ciśnienie tętnicze?

Dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze prawidłowe mierzenie ciśnienia to regularne mierzenie. Powinno się dokonywać co najmniej 2 pomiarów dziennie, rano i wieczorem, zapisując wartości w dzienniczku wraz z godziną badania. Zdrowi ludzie, do tej pory nie zmagający się z hipertensją, w ramach profilaktyki powinni przynajmniej raz w roku ocenić swoje ciśnienie krwi. Uważa się, że począwszy od 3-ciego roku życia każdemu należy jeden raz w roku zmierzyć ciśnienie tętnicze.

Czym jest „nadciśnienie białego fartucha”?

O „nadciśnieniu białego fartucha” mówi się w sytuacji, kiedy wartości ciśnienia tętniczego mierzonego w warunkach domowych mieszczą się w granicach wielkości prawidłowych, a ocenianego podczas wizyty lekarskiej zdecydowanie je przekraczają. Ten typ hipertensji wynika ze wzrostu ciśnienia u pacjenta na skutek stresu związanego z badaniem przez lekarza. Medyk w białym fartuchu wyzwala nieprawidłowe ciśnienie u na co dzień zdrowego człowieka. Żeby zweryfikować takie rozpoznanie, konieczny jest pomiar ABPM.

Czym jest pomiar ABPM?

ABPM to automatyczne monitorowanie ciśnienia tętniczego , które polega na rejestracji ciśnienia wielokrotnie w ciągu doby, nie rzadziej niż o 30 minut, zarówno w trakcie dnia jak i nocy. Badany człowiek nosi aparat przez 24 godziny, normalnie funkcjonując. Celem takiej rejestracji jest ocena ewentualnychniezauważonych wzrostów ciśnienia. Służy między innymi do rozpoznania „nadciśnienia białego fartucha”.

Jeżeli nie masz jeszcze sprawdzonego ciśnieniomierza – duży wybór i fachową pomoc uzykasz tu:Ciśnieniomierze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*