Tu jesteś: Porady zdrowotne

Jak zapobiec paradontozie?

dodano: 27-05-2013 - lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke

Paradontoza to schorzenie mogące skutkować nawet utratą zębów, a pojawiające się coraz częściej u młodszych osób. Może wynika to z braku wiedzy na temat właściwej profilaktyki. Dlaczego warto zapobiegać paradontozie? Co sprzyja rozwojowi paradontozy? W jaki sposób można jej zapobiec? Co jeść, by poprawić stan swoich dziąseł?

 

zapobieganie paradontozieDlaczego warto zapobiegać paradontozie?
Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć kolejnym- które zęby są najlepsze? Otóż najlepsze zęby, to zęby własne i należy robić wszystko, by cieszyć się nimi jak najdłużej. Paradontoza to jedna z chorób, które nie leczone prowadzą chwiania zębów i w końcu ich utraty. Nawet najpiękniejsze zęby stracą swój urok w otoczeniu zniszczonych dziąseł. Istnieją różne opcje terapii zapalenia tkanek przyzębia, ale zawsze korzystniej zapobiegać, niż potem leczyć.
 
Co sprzyja rozwojowi paradontozy?
 • schorzenia tkanki łącznej
 • cukrzyca
 • nadciśnienie tętnicze
 • otyłość
 • awitaminoza
 • próchnica
 • palenie papierosów
 • nadużywanie alkoholu
 • zaburzenia hormonalne
 • zaburzenia wydzielania śliny
 • reumatoidalne zapalenie stawów
 • wady zgryzu
 • nierówno rosnące zęby
 • źle dobrane plomby czy implanty
 • stres
 • wiek
 
W jaki sposób można zapobiec paradontozie?
 1. Po pierwsze należy przestrzegać higieny jamy ustnej. Każdy z nas uważa, że dba o zęby odpowiednio, ale po głębszym zastanowieniu dochodzimy do wniosku, iż można tę pielęgnację poprawić.
 2. Należy odpowiednio dobrać szczoteczkę do zębów. Stopień twardości zależy od indywidualnych preferencji i podatności dziąseł na zranienia. Najbezpieczniej zdecydować się na taką z miękkim lub średnio miękkim włosiem. Wielkość szczoteczki natomiast, poza dziećmi, dla których przeznaczone są te najmniejsze, zwykle jest bardzo podobna.
 3. Popularne powiedzenie mówi, by „myć zęby wieczorem dla zdrowia, a rano dla urody”. Nie do końca mogę się z nim zgodzić, bowiem żeby zapobiec paradontozie zęby wymagają szczotkowania przynajmniej trzy razy dziennie.
 4. Poza częstością mycia zębów, bardzo istotna jest technika. Zęby powinno się szczotkować: przynajmniej 5 minut, wykonując okrężne ruchy, czyszcząc zarówno zewnętrzną jak i wewnętrzną, tę od strony jamy ustnej, powierzchnię,nie dociskając szczoteczki zbyt mocno, by nie poranić dziąseł.
 5. Nie wolno zapominać, że szczoteczka nie powinna nam służyć wiecznie, wymaga wymiany po 2 miesiącach.
 6. Każda pasta do zębów niezależnie od firmy, smaku , zapachu czy koloru ma jedno kluczowe zadanie- wyczyścić zęby. Nie dajmy się zwieść reklamom, żadne właściwości pasty nie zastąpią regularnego jej stosowania. Ludzie często pytają, która z dostępnych na rynku jest najlepsza. Odpowiedź jest bardzo prosta – każda, pod warunkiem, że jej odpowiednio często używamy. Nie zapominajmy zmieniać past.
 7. Nawet regularne mycie zębów nie jest w stanie doczyścić przestrzeni międzyzębowych, dlatego zaleca się stosowanie nici dentystycznych , by usunąć pozostałe resztki żywności.
 8. Niektórzy dodatkowo polecają irygację, czyli oczyszczanie zębów i przestrzeni międzyzębowych za pomocą wody pod ciśnieniem. Służą do tego tak zwane irygatory.
 9. Po wyczyszczeniu zębów, powinno się wypłukać jamę ustną płynem antybakteryjnym, który nie tylko odświeża oddech, ale przede wszystkim zwalcza kamień nazębny. Każdy płyn cechuje się nieco innym składem i trochę odmiennym działaniem, warto zatem je zmieniać i nie przyzwyczajać się do jednej firmy.
 10. Powinno się przynajmniej kilka razy w roku usuwać kamień nazębny.
 11. Należy regularnie odwiedzać stomatologa. Dentysta jest w stanie dostrzec niewielkie uszkodzenia dziąseł mogące świadczyć o rozpoczynającej się paradontozie, a nie dające żadnych objawów. Odpowiednio wczesna interwencja może zapobiec dalszemu uszkadzaniu tkanek przyzębia.
 12. Zmiana stylu życia, eliminująca czynniki sprzyjające powstawaniu paradontozy, wyjdzie nie tylko zębom na zdrowie. Powinno się zrezygnować ze spożywania alkoholu, palenia papierosów i zredukować swoją masę ciała.
 


Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...