Jak wygląda badanie drożności jajowodów?

Utrzymanie drożności jajowodów u kobiety jest konieczne, aby uwolniona z pęcherzyka w jajniku komórka jajowa mogła dostać się do macicy i zostać zapłodniona przez plemniki z nasienia mężczyzny. Jeśli do zapłodnienia nie dochodzi mimo podejmowanych prób, można przypuszczać, że powodem tego stanu rzeczy są m.in. niedrożne jajniki.

Metody badania drożności jajowodów

W zastosowaniu są obecnie 4 podstawowe metody oceny drożności jajowodów u kobiet, które pozwalają również na zdiagnozowanie, czy w tym tkwi problem z niepłodnością. Wśród nich można wyróżnić:

·         badanie HSG – histerosalpingografię,

·         metodę SonoHSG – sonohisterosalpingografię

·         laparoskopię,

·         badanie HyFoSy.

Wykorzystują one kontrast lub sól fizjologiczną oraz obrazowanie za pomocą laparoskopu, promieni RTG lub aparatu USG.

Badanie HSG

Histerosalpingografia w skrócie nazywana metodą HSG polega na ocenie drożności jajowodów pacjentki z wykorzystaniem kontrastu oraz promieni rentgenowskich. W trakcie badania lekarz zakłada pacjentce wziernik do szyjki macicy i wprowadza specjalny kontrast, wypełniający jamę macicy i jajowody. Na kolejnych etapach badania wykonywane są zdjęcia rentgenowskie, obrazujące przebieg środka cieniującego w narządach rozrodczych.

Badanie HSG pozwala odpowiedzieć na pytanie, czy jajowody kobiety są drożne, jak wygląda budowa jamy macicy, jaką ma ona średnicę, jak wygląda budowa kanału szyjki macicy, średnica i konfiguracja ujścia wewnętrznego czy przebieg jajowodów.

Badanie HSG powinno być wykonywane w I fazie cyklu menstruacyjnego, tuż po zakończonej miesiączce, kiedy błona śluzowa jest najcieńsza.

Metoda SonoHSG

Badanie SonoHSG czyli sonohisterosalpingografia to kolejna metoda badania drożności jajowodów, także wykorzystująca kontrast w postaci jałowego roztworu soli fizjologicznej wprowadzonego do narządów rodnych kobiety. Jego przepływ obserwowany jest na monitorze aparatu ultrasonograficznego. Badanie jest dobrze tolerowane przez kobiety, a za jego wadę należy uznać fakt, że nie pozwala na ocenę konturu jajowodów.  Także i to badanie wykonuje się w I fazie cyklu menstruacyjnego kobiety.

Laparoskopia

Metoda laparoskopii daje lekarzom najbardziej wiarygodne wyniki i na tej podstawie pozwala prawidłowo ocenić drożność jajowodów. Z uwagi jednak na jej inwazyjność i możliwość powikłań, powinno się ją stosować w ostateczności.

Badanie HyFoSy

Nowoczesną metodą diagnozowania drożności jajowodów jest badanie HySoFy, w którym do pochwy wprowadzany jest wziernik oraz silikonowy cewnik z balkonikiem do szyjki macicy, który podaje specjalną, jałową piankę ExEm Foam, wypełniającą stopniowo jamę macicy i jajowody. Dzięki USG dopochwowemu można zaobserwować wszystkie elementy układu rozrodczego kobiety oraz sprawdzić, czy występują nieprawidłowości w budowie macicy czy jajowodów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*