Jak ważna jest witamina D dla rozwoju i dobrej kondycji organizmu człowieka?

Witamina D jest jedną z najważniejszych witamin, wpływających na rozwój kośćca u dzieci. U dorosłych jej obecność w organizmie jest ważna dla utrzymania zębów w zdrowej kondycji. Jednocześnie bierze ona udział w regulowaniu funkcjonowania układu krążenia, a nawet zmniejsza ryzyko rozwoju raka.

Wiele ważnych funkcji witaminy D

Utrzymywanie odpowiedniego stężenia witaminy D w organizmie człowieka powoduje, że jego kości i zęby są mocne, układ krążenia funkcjonuje prawidłowo, a ryzyko rozwoju nowotworów maleje. Poza tym obecność witaminy D powoduje, że łatwiej nam o utrzymanie szczupłej sylwetki.
 

Należy pamiętać, że witamina D nie jest produkowana w organizmie samoistnie, a do jej syntezy niezbędna okazuje się ekspozycja skóry na słońce. Wystarczy około 20-minutowy spacer po słońcu, aby powstała w naszym ciele odpowiednia ilość tej witaminy. Jesienią i zimą z oczywistych powodów proces produkcji witaminy D w skórze jest zahamowany, dlatego należy uzupełniać jej niedobory za pomocą preparatów witaminowych.

Metabolizm witaminy D

Niedobór witaminy D spowodowany jej osłabionym metabolizmem, jest niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Przyczynia się do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia gospodarki węglowodanowo-tłuszczowej, jak i do zwiększenia ryzyka wystąpienia nowotworów złośliwych, w tym raka piersi, jelita grubego, prostaty i nerek. Niedobór witaminy D prowadzi do rozwoju osteoporozy oraz nieprawidłowości w jej rozpoznawaniu, do poważnych chorób immunologicznych czy upośledzenia funkcji mentalnych i rozwoju niektórych chorób posiadających podłoże psychiczne, m.in. schizofrenii i depresji.

Według badania GENODIET 1000 (pełny raport dostępny na stronie www.dfmedica.eu), aż 60 proc. osób z grupy 1000 badanych ma niekorzystny lub pośredni gen metabolizmu witaminy D. Dlatego wiele osób jest narażonych na poważne problemy zdrowotne.

Niedobór witaminy D może objawiać się bólami kości, zębów i mięśni, utratą apetytu, biegunką, bezsennością, zaburzeniami widzenia, czy chorobami przyzębia. U niemowląt na skutek rozmiękania kości czaszki, brak lub niedostateczny poziom witaminy D powoduje nadmiernie płaską główkę z tyłu, wystąpienie wypukłych guzów czołowych oraz opóźnienie procesu zrastania się ciemiączka. Długotrwały niedobór prowadzi do skrzywienia żeber i słabości mięśni brzucha oraz do rozwoju krzywicy.

Dlatego tak ważne jest suplementowanie witaminy D w najdogodniejszy dla pacjenta sposób. Latem i wiosną poprzez regularne spacery na świeżym powietrzu, a jesienią i zimą poprzez przyjmowanie preparatów witaminowych z zawartością witaminy D. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*