Jak radzić sobie z chrypką u dziecka?

Jeśli głos Twojego malucha stał się bardziej matowy i szorstki, zapewne dokucza mu chrypka. Najczęściej objaw towarzyszy infekcjom dróg oddechowych i nie bywa powodem do zmartwień. Jeżeli jednak utrzymuje się dłużej niż tydzień-dwa, pora zarejestrować pociechę do lekarza i ustalić przyczynę dolegliwości.

Co wywołuje chrypkę u malucha?

Za chrypkę u małych pociech bardzo często odpowiadają zapalenia w obrębie gardła lub krtani. Zwykle matowy głos to niejedyny problem – pojawiają się też inne dolegliwości, jak ból, pieczenie i drapanie w gardle. A może Twój brzdąc planuje zostać wokalistą i uwielbia śpiewać? Czy raczej lubi głośno mówić, krzyczeć i zdarza mu się rozstawiać rówieśników po kątach? Talent i zdolności przywódcze również nadwyrężają struny głosowe, prowadzą do kłopotliwej chrypki i przyczyniają się do szybkiego męczenia głosu.

Czasem chrypkę wywołuje refluks żołądkowo-przełykowy. Zwróć uwagę, czy mały szkrab nie skarży się na uczucie palenia w gardle lub ból w górnej części brzuszka. Jeśli jednak objaw pojawia się w wyniku reakcji alergicznej, bywa dość niebezpieczny. Kontakt z czynnikiem uczulającym może wywołać groźne duszności.

Nieprzyjemne infekcje – jak je zwalczać?

Sposoby leczenia chrypki zależą od przyczyny, która ją wywołała. Kiedy maluch zmaga się z infekcją dróg oddechowych o podłożu bakteryjnym, być może konieczna okaże się kuracja antybiotykowa (prowadzona pod kontrolą pediatry). Zakażenia wirusowe leczy się objawowo, czasem lekarz zaleca leki przeciwwirusowe.

Gdy pociesze dokucza chrypka towarzysząca zapaleniu dróg oddechowych, postaraj się zwalczyć objawy infekcji. Sięgnij po skuteczny lek z chlorowodorkiem benzydaminy, który łagodzi dokuczliwe dolegliwości ze strony gardła, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, antyseptycznie i miejscowo znieczulająco. Sześciolatkom i starszym dzieciom możesz podawać lek w postaci tabletek do ssania, młodszym brzdącom zaleca się aerozole.

Ulgę maluchowi przyniosą preparaty ziołowe, które mają w składzie wyciąg z prawoślazu, babki lancetowatej, lipy, aronii, czarnego bzu, liści szałwii lub porostu irlandzkiego. Możesz zdecydować się na środki, które zawierają łagodzący aloes. Warto podawać dziecku domowe syropy z miodu i cebuli.

Nawilżaj błony śluzowe pociechy

Pamiętaj, że pokój malucha powinien być regularnie wietrzony – nawet chłodną jesienią i zimą. Zadbaj, by powietrze w pomieszczeniu było odpowiednio nawilżone, rozwieś mokre ręczniki na kaloryferach i pieluchy na łóżeczku lub włącz nawilżacz. Spróbuj nakłonić dziecko do odpoczynku, proponuj mu jak najwięcej płynów do picia. Przyrządzaj napary ziołowe, np. z rumianku lub szałwii, zaparz także siemię lniane, które powleka gardło specjalnym filmem ochronnym. Przyda się ciepła (ale nie gorąca) herbata z sokiem malinowym i cytryną.

Pociecha, której doskwiera chrypka (i inne objawy infekcji dróg oddechowych) powinna oszczędzać głos. Dlatego zachęć ją do zabaw, które nie wymagają mówienia – zajmij ją rysowaniem, układaniem puzzli, przeglądaniem ilustrowanych książeczek itp. Gdyby pojawił się szczekający kaszel i napady duszności, natychmiast wezwij lekarza. Być może to podgłośniowe zapalenie krtani, które czasem wymaga hospitalizacji.

lek. med. Damian Korzybski
Specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*