Jak radzić sobie z bólem głowy w ciąży?

Ciąża jest specyficznym okresem w życiu każdej kobiety. Oczekując dziecka, musi ona zadbać w najwyższej mierze o swoje zdrowie i optymalne odżywianie się, aby dziecko mogło zdrowo się odżywiać w jej łonie. Zdarza się jednak, że w trakcie ciąży przyszła matka choruje, albo cierpi na uporczywy ból głowy. Jak sobie z nim radzić, skoro zażycie silnej tabletki przeciwbólowej, szybko niwelującej dolegliwości bólowe, nie jest możliwe?

Dokuczliwa dolegliwość

W ciąży bóle głowy są dolegliwością często spotykaną i nie trzeba martwić się, że zagrażają zdrowiu dziecka i przyszłej matki. Ciężarna nie powinna nadużywać środków przeciwbólowych, aby pozbyć się dokuczliwego bólu. Istnieją inne, bezpieczne dla niej i dla dziecka sposoby pozbycia się go.

Ból głowy może być wynikiem zmęczenia, stresu, nałożenia na kobietę zbyt wielu obowiązków, zbyt długiego wpatrywania się w monitor komputera, hałasu czy braku snu i ruchu na świeżym powietrzu. Także niewłaściwe odżywianie się i zbyt mała ilość płynów wypijana na co dzień może powodować takie dolegliwości. Jeśli ból głowy występuje w pierwszym trymestrze ciąży, jego przyczyną mogą być zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

W przypadku w zasadzie każdej choroby lekarze wychodzą z założenia, że lepiej jest zapobiegać przyczynom jej powstawania niż leczyć ją i likwidować jej skutki. Dlatego wiedząc, że kobieta jest w ciąży, powinna zacząć bardziej dbać o siebie. Musi spożywać zdrowe posiłki o ustalonych porach dnia, zapewnić lekką aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, na przykład spacery i nie zapominać o konieczności wypoczynku – także nocnego. Zalecane jest zwolnienie tempa życia i rezygnacja ze stresującej pracy, która negatywnie odbija się na zdrowiu przyszłej matki i jej nienarodzonego dziecka. Jeśli badania krwi wykazują niedobór magnezu, może to wywoływać ból napięciowy, także głowy, dlatego składnik ten należy suplementować. Ciężarne powinny regularnie się odżywiać, ponieważ ssanie w żołądku powoduje nie tylko nasilone mdłości, ale i ból głowy.

Jak zlikwidować ból?

Jeśli pomimo podjętych działań zapobiegawczych, ból głowy w ciąży i tak się pojawi, należy mu przeciwdziałać już na wczesnym etapie. Jeśli się wzmoże trudno będzie się go później pozbyć. Ostatecznością powinno być wzięcie na uporczywy ból głowy tabletki przeciwbólowej, zawierającej paracetamol.

Istnieją domowe sposoby na ból głowy. Sen i odpoczynek w zaciemnionym, dobrze wywietrzonym pokoju ukoi nerwy i ból może zniknąć. Dobre efekty przynoszą chłodne okłady na czoło, także te z dodatkiem octu. Warto moczyć stopy w misce z ciepłą wodą, albo wziąć ciepłą, 15-minutową kąpiel, która rozluźni mięśnie, relaksuje i wyciszy ciężarną. Można spróbować także wykonywać lekkie ćwiczenia rozluźniające mięśnie lub łagodne, koliste masaże czoła i skroni.

Jeśli ból nie występuje, warto skontaktować się z lekarzem i dobrać odpowiednie farmaceutyki przeciwbólowe, które nie zaszkodzą dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*

Copyright by DrogaPoZdrowie.pl - Portal Wiedzy o Zdrowiu (c) 2009 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone