Jak przebiega operacja plastyczna uszu? Ile kosztuje?

Jednym z najczęściej wymienianych defektów estetycznych, który jest źródłem kompleksów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, są odstające uszy. Znacznych możliwości w zakresie ich korygowania dostarcza operacja plastyczna uszu, czyli otoplastyka. Co ciekawe, należy ona do najczęstszych zabiegów chirurgii plastycznej wykonywanych u dzieci. Poza problemem odstających uszu, otoplastyka zajmuje się wrodzonymi anomaliami polegającymi na niedorozwoju małżowin usznych lub rekonstrukcji pourazowej. Jak wygląda operacja plastyczna uszu?

Uszy – problematyczna część ciała

Według statystyk ponad 5% ludzi boryka się z problemem odstających uszu, choć oczywiście ocena ta jest subiektywna. U około 8% z nich problem ten występuje rodzinnie, ma zatem podłoże dziedziczne. Najczęściej występująca malformacja, czyli odstawanie małżowin usznych; stwierdzana jest, gdy odległość między czaszką a koniuszkiem małżowiny wynosi ponad 2 cm. Najczęściej przyczyną odstających uszu jest nieodpowiednio wykształcona grobelka, czyli wypukłość, za którą małżowina zagina się w kierunku głowy. Na początku życia płodowego małżowina uszna jest płaska, dopiero z czasem pojawiają się nierówności i zagniecenia, które tworzą charakterystyczny kształt. Jeśli proces kształtowania się chrząstki nie przebiega prawidłowo, małżowina nie ma odpowiednich wygięć i uszy odstają. Inne wady to m. in. obecność dużej, głębokiej muszli małżowiny usznej, zwisanie górnej części małżowiny usznej przy zachowanej grobelce i muszli, nieprawidłowości płatka małżowiny usznej.

Mikrocja to wada wrodzona, która polega na niewykształceniu określonych struktur ucha, zaś anocja to całkowity brak małżowin usznych. Terapia mikrocji i anocji, jak i malformacji pourazowych przebiega kilkuetapowo.

Klasyfikacja do operacji plastycznej uszu

Pojęcie odstających uszu jest dość subiektywne, jak zatem dokonać fachowej ich oceny? Lekarz sugeruje się oczywiście samopoczuciem pacjenta, choć istnieją także bardziej uniwersalne metody oceny. Prawidłowo małżowina uszna odstaje od czaszki na około 25° u mężczyzn i 21° u kobiet, co oznacza odległość między przednim obrąbkiem ucha a powierzchni skroniowej czaszki rzędu 1, 5 – 2 cm. Oceniany jest także kąt zwijania grobelki, głębokość miski muszli czy jakość i sprężystość chrząstki usznej.

Jeśli chodzi o wykonywanie zabiegu otoplastyki u dzieci, zabieg jest dopuszczalny po ukończeniu przez dziecko 5 -10 lat, gdyż wtedy dochodzi do całkowitego wykształcenia małżowin usznych i ich kształtu. Jednak z racji konieczności zastosowania znieczulenia ogólnego, zabieg najczęściej jest odsuwany to momentu ukończenia przez dziecko kilkunastu lat.

Zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe decydujące się na zabieg, przechodzą konsultację lekarską z dokładnym wywiadem. Ma to na celu oszacowanie ogólnego stanu zdrowia i wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu. Są nimi wszystkie choroby przewlekłe, w tym cukrzyca, nieunormowane ciśnienie krwi, zaburzenia krzepnięcia krwi czy infekcje skórne. Konieczne jest wykonanie badań: morfologii krwi, grupy krwi, elektrolitów, glukozy, mocznika i kreatyniny oraz parametrów krzepnięcia. Wymagane jest także oznaczenie antygenów HbS i HCV.

Przebieg plastyki uszu

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym i trwa godzinę. Nacięcie może być wykonane z przodu ucha lub na jego tylnej powierzchni. Ze względów estetycznych najczęściej wybierane jest to drugie rozwiązanie. Technika cięcia chrząstki polega na dostaniu się do małżowiny od tyłu, wycięciu nadmiaru chrząstki tak, aby skóra na przedniej części ucha pozostała nienaruszona. W trakcie zszywania nacięcia można dodatkowo modelować ucho. Natomiast technika oszczędzająca chrząstkę zakłada ponacinanie lub ścieńczenie chrząstki w miejscu zagięcia, a następnie jej ukształtowanie przy pomocy szwów. Szwy zakładamy w 3 miejscach. Jeden szew mocuje ucho w górnej części, 3 szwy w kształcie litery U mocują ucho w środkowej części, zaś jeden szew – w dolnej. W ten sposób zostaje ukształtowane naturalne zagięcie małżowiny i odwzorowany zostaje jej anatomiczny kształt. Koszt zabiegu to średnio 3500 – 5000 zł, ustalany jest jednak indywidualnie dla każdego pacjenta. Efekt zabiegu jest trwały.

Postępowanie po operacji plastycznej uszu

Jeśli zabieg wykonywany był w znieczuleniu miejscowym, pacjent wraca do domu w tym samym dniu. Znieczulenie ogólne natomiast wymaga pozostania przez jedną dobę w szpitalu. Opatrunki i elastyczna opaska na głowę powinny być noszone przez kilkanaście dni. Przez kilka pierwszych dni najlepiej spać na plecach. Możliwe są dolegliwości bólowe i obrzęki. Stosowane są zatem leki przeciwbólowe i maści antybiotykowe. Szwy zdejmowane są po około 14 dniach i na taki okres czasu szacowana jest rekonwalescencja. Należy w tym okresie unikać wysiłku fizycznego, dobrze jest także wstrzymać się od mycia włosów. Możliwe powikłania to krwawienia i stany zapalne, które wynikają najczęściej z niedostatecznego przestrzegania pozabiegowych zaleceń lekarskich.

Źródło: Operacja plastyczna uszu – Aestheticmed.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*