Tu jesteś: Uroda

Jak dbać o włosy?

dodano: 23-11-2009 - aln

Włosy to inaczej twory pochodzenia naskórkowego, które występują niemal na całej powierzchni naszego ciała. Najwięcej włosów znajduje się na naszej głowie. Jest ich tam około 140 tysięcy.

 

Każdego niemal dnia tracimy od 50 do 100 włosów, jest to naturalny proces, któremu poddany jest każdy z nas. Włosy podlegają stałemu cyklowi wypadania i odnowy, na który składa się okres wzrostu włosów, faza przejściowa oraz okres spoczynku.
Pielęgnowanie włosów to jedna z ważniejszych czynności, jakim poddajemy je codziennie. Pielęgnowanie włosów polega na: oczyszczaniu mechanicznym za pomocą grzebienia czy szczotki oraz chemicznym z użyciem szamponów, odżywianiu – zwłaszcza włosów suchych lub przetłuszczających się oraz osłabionych i ich upiększaniu, czyli poddawaniu ich takim zabiegom jak farbowanie, trwała ondulacja, rozjaśnianie.
 
Pielęgnowanie włosów jest różne i zależy przede wszystkim od rodzaju włosów, czyli od tego czy są to włosy normalne, suche czy tłuste. Istnieją jednak pewne ogólne zasady pielęgnowania i dbania o nasze włosy bez względu na ich rodzaj, kolor czy długość.
Włosy krótkie, długie, proste czy też kręcone, doskonale wyglądają, kiedy są mocne, sprężyste i błyszczą. Nie każdy z nas jednak wie, w jaki sposób taki efekt osiągnąć. Tajemnica właściwej dbałości o nasze włosy oraz o ich zawsze doskonały wygląd tkwi przede wszystkim w ich regularnym pielęgnowaniu.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne dotyczące naszych włosów to ich mycie oraz szczotkowanie. Włosy można myć nawet codziennie. Obecnie w wielu drogeriach dostępne są szampony, które dzięki swojemu składowi są na tyle delikatne i skutecznie, że możemy bez obawy stosować je każdego dnia – dotyczy to głównie włosów przetłuszczających się. Nie powinniśmy też zapominać by po każdym umyciu włosów, nałożyć na nie odpowiednią ilość oraz odpowiedni rodzaj odżywki. Niezależnie od tego jak często myjemy swoje włosy, powinniśmy codziennie (przynajmniej raz dziennie) dokładnie je wyczesać. Dobra, gęsta szczotka pozwala usuwać z włosów wszelkie zanieczyszczenia, resztki preparatów oraz pomaga też poprawić krążenie skóry głowy, co z kolei dotleni i odżywi cebulki włosowe.

Raz na tydzień powinniśmy wspomóc nasze włosy nakładając na nie maseczkę regenerującą. Tego typu maseczki także są ogólnodostępnym produktem w licznych drogeriach i sklepach kosmetycznych a także w aptekach.

Dobrym sposobem na właściwe dbanie o nasze włosy jest także głębokie ich oczyszczanie. Tego typu zabieg powinno się wykonywać raz na trzy, cztery tygodnie. W sklepach kosmetycznych czy też drogeriach możemy nabyć odpowiednie do tego zabiegu szampony głęboko oczyszczające. Zmywają one z włosów resztki preparatów do stylizacji a jeśli nawet takowych nie stosujemy to odżywią nasze włosy i ożywią wyraźnie ich kolor a także nadadzą im większej elastyczności i przywrócą uczucie lekkości.
Aby nasza fryzura także ładnie się prezentowała dobrze jest, jeśli co sześć lub osiem tygodni będziemy regularnie podcinać końcówki naszych włosów. Takie regularne podcinanie naszych włosów, sprawi, iż pozbawimy je rozdwojonych, zniszczonych końców a przy tym sprawimy, że dużo łatwiej będziemy mogli je modelować oraz układać daną fryzurę.

Doskonałym sposobem na wzmocnienie naszych włosów oraz na zadbanie o ich kondycję jest także stosowanie specjalnej kuracji wzmacniającej w postaci suplementów witaminowych z grupy B, które wzmacniają strukturę włosów oraz przyspieszają ich wzrost. Ważne jest przy tym by tego rodzaju preparaty posiadały takie składniki dodatkowe jak kwas pantotenowy oraz foliowy a także krzem. Są to składniki, które pobudzają cebulki włosowe do działania oraz wpływają na przyspieszenie produkcji kolagenu, który jest niezbędnym budulcem naszych włosów. Tego typu kurację powinniśmy stosować przynajmniej raz na pół roku.

 Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...