Tu jesteś: Porady zdrowotne

Hemoroidy - czas na operację

dodano: 16-07-2013 - mgr farm. Agnieszka Wojtala

Każdy kto ma hemoroidy, wie jaki to uciążliwy problem. Często zamiast leczyć hemoroidy staramy się tylko złagodzić objawy im towarzyszące, czyli świąd, pieczenie, ewentualnie podkrwawianie. Kiedy jednak hemoroidy wymagają operacji? Do czego może doprowadzić zaniedbanie w leczeniu hemoroidów? Jak można sobie pomóc?

 

Jak żyć w zgodzie z hemoroidami?
W przypadku hemoroidów najważniejsze znaczenie ma to, co jemy i jak żyjemy. W artykule http://www.drogapozdrowie.pl/Hemoroidy_a_dieta,14660.html można znaleźć szereg informacji pomagających żyć z hemoroidami. W momencie, gdy zastosowanie się do zawartych w artykule zasad np.: picie dużej ilości wody przy zwiększonym spożyciu błonnika, gotowanie na parze, jedzenie lekkostrawnych posiłków, nie picie kawy, alkoholu, ćwiczenia, aktywność ruchowa, unikanie siedzącego trybu życia itp. nie zdaje egzaminu, należy udać się do lekarza.
 

Czas na leczenie - możliwe zabiegi i operacje

Zanim hemoroidy zaczopują odbyt lub w jakiś inny sposób zaburzą nasze funkcjonowanie np. pojawi się ból, duże trudności w oddawaniu kału, krwawienia powinniśmy zgłosić się do lekarza. Lekarz może bowiem zaproponować metody takie jak: krioterapia – wymrażanie wywołujące martwicę hemoroidów. Innym rozwiązaniem jest tzw. metoda Barrona, która polega na zawiązaniu hemoroidów pętlą gumową. Ucisk powoduje brak ukrwienia hemoroidów i ich odpadnięcie. Można również zastosować elektrokoagulację prądem RFITT, skleroterapię, fotokoagulację – czyli usuwanie hemoroidów przy pomocy lasera.
 

Operacyjne usuwanie hemoroidów

Gdy stadium rozwoju hemoroidów jest już wysokie lekarz decyduje o wykonaniu operacji. Forma zabiegu jest zależna od stadium rozwoju i stopnia zaawansowania choroby i ustalana jest zawsze indywidualnie. Do najczęściej stosowanych zabiegów operacyjnych zaliczyć można:
-metodę metoda Milligana-Morgana i jej modyfikację techniką Fergusona
- technikę zwana Longo
-metodę DGHAL
 
Pamiętajmy jednak, że każda ingerencja chirurgiczna niesie ze sobą ryzyko działań niepożądanych, powikłań. Pacjent po takiej operacji ma kłopoty z siedzeniem, musi trzymać ścisłą dietę, nie może się przemęczać. Gojącym się ranom towarzyszy ból i krwawienia. Operacyjne usuwanie hemoroidów uznawane jest jednak wciąż za metodę najskuteczniejszą.
 
Kontroluj stan swoich hemoroidów

Dlaczego ważna jest kontrola hemoroidów? Niestety bardzo często zdarza się, że osoby które mają hemoroidy mogą mieć również polipy jelita grubego oraz guzy, świadczące o rozwijającym się raku jelita grubego. Zarówno polipy jaki i guzy można usuwać chirurgicznie. Ogromnym problemem jest jednak często ich położenie. Gdy guz znajduje się blisko zwieracza odbytu podczas operacji usunięcia potencjalnie nowotworowej tkanki guza usuwa się również zwieracz. To z kolei wiąże się z koniecznością wyprowadzenia jelita grubego przez powłoki brzuszne i utworzenie tzw. stomii, przez którą do worków odprowadzany jest kał. Warto więc kontrolować stan swoich hemoroidów i nie bać się lekarzy. Specjaliści zajmujący się wykonywaniem kolonoskopii i podobnych badań zajmują się tym całe życie i nie powinniśmy się ich wstydzić. 

 Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...