Tu jesteś: Porady zdrowotne

Grzybica ucha

dodano: 21-06-2013 - mgr farm. Agnieszka Wojtala

Grzybica to jedna z najbardziej podstępnych i niejednokrotnie najtrudniejszych do wyleczenia dolegliwości. Najbardziej powszechna jest grzybica skóry oraz paznokci. Warto jednak zwrócić uwagę na grzybicę, która rozwija się w uchu.

 

grzybica uchaObjawy grzybicy ucha

Najbardziej charakterystycznym objawem jest uporczywy świąd. Pojawia się uczucie wilgoci w uchu, a w skrajnych sytuacjach zauważalna jest ciemna wydzielina wypływająca z ucha. Objawy zazwyczaj pojawiają się na przykład w stanach obniżonej odporności, przy przewlekłym stresie, podczas antybiotykoterapii, u chorych na cukrzycę
 
Diagnoza i leczenie
Ostateczna diagnoza w przypadku grzybicy ucha pada dość późno, gdyż w pierwszej kolejności lekarze przepisują antybiotyki i leki przeciwzapalne np. glikokortykosterydy. W trakcie zażywania tych leków stan zdrowia pacjenta poprawia się, ale po zakończeniu kuracji grzybica bardzo szybko powraca. Dzieję się tak, gdyż antybiotyki działają przecież na bakterie a nie na grzyby. Objawy więc wracają a pacjent nie wie co dalej robić. Grzybica ucha jest dość rzadko występującą jednostką chorobową dlatego też niekiedy pacjenci poddawani są różnym, kilkukrotnym terapiom antybiotykowym i sterydowym. W efekcie dochodzi do osłabienia organizmu, co przy braku odpowiedniego zabezpieczenia paradoksalnie może doprowadzić do rozwoju grzybicy w innych partiach ciała. Dlatego też należy pamiętać o podawaniu preparatów probiotycznych w trakcie trwania antybiotykoterapii.
 
Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie wymazu z ucha. Badanie jest bezbolesne a pozwoli na bardzo precyzyjne określenie czynnika, który wywołuje niepokojące objawy. Dzięki takiemu badaniu poznamy dokładną nazwę, rodzaj grzyba, który wywołał grzybicę. Pozwoli to na zastosowanie odpowiednich leków. Badanie takie można zrobić prywatnie w każdym laboratorium lub zasugerować to lekarzowi, który wypisze skierowanie.
 
Medycyna naturalna ma również rozwiązanie na tą przypadłość. Zaleca się ostrożne wkładanie do ucha obranego, świeżego chrzanu w wielkości zapałki. Czynność tą można powtarzać dwa razy dziennie, aż do całkowitego zaniku objawów grzybicy. Tego rozwiązania nie można jednak stosować u dzieci, ze względu na ryzyko uszkodzenia błony bębenkowej oraz na intensywność olejków eterycznych wydobywających się korzenia chrzanu.
 
Pamiętajmy więc, że przy podejrzeniu grzybicy ucha warto zacząć od zrobienia w laboratorium wymazu. Zastosowanie odpowiednich leków pozwoli na skrócenie czasu leczenia i zwiększy szansę na całkowite wyleczenie. Pomocne jest również głębokie płukanie uszu oraz stosowanie chrzanu.   

 Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...