Tu jesteś: Porady zdrowotne

Grzybica stóp - choroba pływaków?

dodano: 12-02-2013 - lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke

Grzybice kojarzą się z chorobami ludzi nie przestrzegających zasad prawidłowej higieny. Dlaczego częściej występują u pływaków? Jak wygląda taka choroba? Czy można się z niej skutecznie wyleczyć? Jak wygląda taka terapia?

 

grzybica stópCzym jest grzybica stóp?

Grzybica stóp stanowi schorzenie skóry gładkiej wywołane przez grzyby, najczęściej Trychophyton rubrum. Wyróżnia się trzy główne odmiany tej choroby- postać międzypalcową, złuszczającą oraz potnicową.
 
Dlaczego choroba częściej dotyka pływaków?
Grzybica stóp częściej spotykana jest w środowiskach miejskich, z uwagi na większe możliwości korzystania z basenów, sauny czy siłowni. Pływacy regularnie korzystający z basenów stanowią jedną z najbardziej narażonych na to schorzenie grup społecznych. Poruszanie się bez obuwia w wilgotnym otoczeniu, sprzyja zarażeniu grzybami. Innym niezależnym czynnikiem zwiększającym ryzyko grzybicy stóp jest zabudowane obuwie nieprzepuszczające powietrza, noszone zwłaszcza latem.
 

Jak wygląda grzybica stóp?

  • Odmiana międzypalcowa jest najczęstsza postacią grzybicy. Charakteryzuje się występowaniem na początku zaczerwienia i świądu, a następnie złuszczania i pęknięć skóry w przestrzeniach międzypalcowych, zwłaszcza między 3-cim a 4-tym palcem. Zmiany mogą rozszerzać się na grzbiet palców i na stopę. Czasami pojawiają się drobne pęcherzyki na obwodzie zmian.
  • W postaci złuszczającej charakterystyczne jest nadmierne rogowacenie i złuszczanie naskórka na podeszwowych i bocznych częściach stopy. Liczne pęknięcia mogą być bardzo bolesne.
  • Odmiana potnicowa jest najrzadsza. Cechuje ją występowanie licznych drobnych pęcherzyków zlewających się ze sobą, które następnie pękają, tworząc rozległe sączące powierzchnie charakterystycznym złuszczaniem na obwodzie. Lokalizują się najczęściej w sklepieniu stóp, stopniowo rozprzestrzeniając się na całą ich powierzchnię. Choroba może przebiegać jako ostry epizod poddający się szybko leczeniu bądź jako forma przewlekła oporna na terapię.
 

Czy można się skutecznie wyleczyć z grzybicy stóp?

Skuteczna eliminacja grzybicy stóp jest możliwa pod warunkiem odpowiedniej terapii i eliminacji czynników ryzyka. W przypadku jednoczesnej grzybicy paznokci okres terapii znacznie się wydłuża.
 

Jak należy leczyć grzybicę stóp?

W łagodnych przypadkach wystarcza miejscowe stosowanie leków przeciwgrzybicznych. W postaciach bardziej zaawansowanych konieczne staje się wdrożenie terapii lekami doustnymi. Stosuje się flukonazol, itrakonazol, terbinafinę bądź ketokonazol. Poza leczeniem farmakologicznym należy zrezygnować przynajmniej na okres terapii z korzystania z miejsc zwiększających ryzyko zarażenia. Ponadto korzystnie byłoby zmienić obuwie i odpowiednio pielęgnować stopy -po kąpieli należy wycierać do sucha przestrzenie międzypalcowe.

 Komentarze

jest ok dodał : ~arnoldzik, 29-10-2014 21:11
ja też używałem Trioxalu, jest jak najbardziej godny polecenia
leki na grzybicę dodał : ~Mariolka, 14-10-2014 21:32
słuchajcie kochani, czy ktoś z was stosował Trioxal? własnie zaczynam kurację tym lekiem i jestem ciekawa waszych opinii.