Diety antyrakowe nieskuteczne?

Przed paroma tygodniami ukazał się raport Światowej Fundacji Badań nad Rakiem (World Cancer Research Fund WCRF). Po prześledzeniu i dokładnym przeanalizowaniu istniejących, uznanych za najbardziej wiarygodne prac naukowych dotyczących diet antyrakowych, zespół ekspertów z WCRF stwierdza, że dzisiaj nie da się opracować skutecznej diety antyrakowej.

Eksperci obalają w tym raporcie sensowność dostosowywania swojego życia do zasad, którymi kieruje się ta czy owa dieta. Całkowicie odrzucają również zasadność wprowadzania do swojego życia diet opartych tylko i wyłącznie na wynikach uzyskanych na zwierzętach. Ich zastrzeżenia odnoszą się np. do:

-picia dużej ilości zielonej herbaty, która poprzez dużą zawartość polifenoli zabija komórki rakowe (prawdą jest że polifenole uruchamiają mechanizmy prowadzące do śmierci komórek nowotworowych, ale czy w każdym organizmie zachowają się tak samo np. czy u każdego w równym stopniu są wchłaniane przez przewód pokarmowy)

-spożywania dużej ilości soi (co prawda badania przeprowadzone na Chinkach są obiecujące, ale czy tak samo zareagują Europejki. Może działanie soi u Chinek jest współzależne z tym co jedzą na co dzień, albo że mają jakiś specyficzny gen. W późniejszych badaniach udowodniono bowiem, iż spożywanie soi w nadmiernych ilościach może nawet przyspieszyć rozwój raka piersi)

-spożywania nadmiernej ilości warzyw i owoców oraz suplementacji witamin i minerałów (okazuje się bowiem, że nadmierne ilości np. witaminy C, E sprzyjają powstawaniu zmian genetycznych w dzielących się komórkach, co może doprowadzić do rozwoju komórek nowotworowych. Tak więc spożywanie nadmiernej ilości witamin i minerałów może sprzyjać powstawaniu raka.)

-niezasadne jest również modne kiedyś przekonanie, iż palacze powinni przyjmować tabletki z beta karotenem.

Eksperci z WCRF stwierdzają więc jednoznacznie, że skuteczność stosowania diet antyrakowych jest wątpliwa. Nie każdy bowiem może liczyć na takie same efekty stosując tę samą dietę. Wpływ na to mogą mieć różnice zarówno genetyczne jak i kulturowe. Dlatego też WCRF po przeanalizowaniu badań naukowych dotyczących diet antyrakowych pokusiła się o stworzenie kilku zdroworozsądkowych zasad, które pozwolą nam zdrowo żyć bez skupiania się na ryzykownych dietach. Osiem kroków opracowanych przez WCRF:

  1. Ogranicz ilość spożywanego czerwonego mięsa i wędlin
  2. Unikaj używania w swojej diecie produktów sprzyjających otyłości
  3. Jedz głównie produkty roślinne
  4. Ogranicz spożywanie alkoholu i soli
  5. Unikaj spożywania przetworzonej żywności
  6. Stosuj zwykłą, zdrową dietę
  7. Uprawiaj codziennie sport
  8. Dbaj o linię     

Źródło: Newsweek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*