Dieta w niedoczynności tarczycy

Dieta ma ogromny wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, zarówno w zdrowiu jak i w chorobie. Jej wpływ widoczny jest również w przypadku nieprawidłowo funkcjonującej tarczycy. Jak dieta może działać w niedoczynności tarczycy? Co powinno się jeść w przypadku hipotyreozy? Jakich pokarmów należy unikać? Gdzie znaleźć jod?

dieta w nadczynnośći tarczycyCzym jest niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy to zespół objawów spowodowany zbyt niskim poziomem hormonów tarczycowych w organizmie, tyroksyny i trójjodotyroniny. Przyczyny tego stanu mogą wynikać z pierwotnej choroby tarczycy, najczęściej przewlekłego zapalenia limfocytowego, czyli choroby Hashimoto, lub z zaburzeń czynności przysadki albo podwzgórza. Niezależnie od etiologii, obraz kliniczny deficytu hormonów tarczycowych jest taki sam. Chorzy są ospali, zmęczeni, mają skłonność do przybierania na wadze, jest im ciągle zimno. Niedoczynność tarczycy leczy się farmakologicznie suplementując L-tyroksynę i jod.

Jaki wpływ może mieć dieta na niedoczynność tarczycy?

Dieta nie wyleczy niedoborów hormonalnych w organizmie, ale może wspomóc działanie tarczycy, stan organizmu czy kondycję skóry i przydatków w czasie hipotyreozy. Warto zatem zwrócić uwagę na to, co się je.

  • Jod jest niezbędnym składnikiem do produkcji hormonów tarczycy. Jego odpowiednia podaż w pokarmie zapewnia prawidłowe działanie tego gruczołu, a niedostatek może przyczyniać się do hipotyreozy.
  • Jod dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego pod warunkiem braku w jadłospisie substancji ten proces utrudniających. Eliminacja szkodliwych produktów ułatwia pracę tarczycy.
  • W przebiegu niedoczynności tarczycy skóra staje się sucha, włosy kruche, a paznokcie łamliwe. Żeby poprawić ich stan, należy wzbogacić swoją dietę w korzystnie wpływające na skórę i przydatki pierwiastki i witaminy.
  • Niedoczynność gruczołu tarczycowego doprowadza do wzrostu poziomu cholesterolu w organizmie, co niesie ze sobą ryzyko rozwoju wielu powikłań. Zmieniając swoje nawyki żywieniowe, można wpłynąć na obniżenie stężenia lipidów.
  • Często niedoborowi hormonów tarczycy towarzyszą zaparcia. Odpowiednie dobieranie produktów żywnościowych ułatwia kontrolę wypróżniania.

Gdzie można znaleźć jod?

Jod to niezbędna składowa do produkcji hormonów tarczycy, dlatego odpowiednia jego podaż w diecie jest bardzo ważna.

  • Można go znaleźć w jodowanej soli. Należy jednak pamiętać, by z nią nie przesadzać. Najlepiej ograniczyć dzienną porcję do 4-5 gram soli.
  • Zdecydowanie zdrowszym źródłem jodu są ryby morskie, zawierające przy okazji nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 wpływające korzystnie na funkcjonowanie organizmu w wielu aspektach, miedzy innymi poprzez redukcję poziomu podwyższonego cholesterolu. Za najlepsze uważa się dorsza, płastugę, makrelę wędzoną, śledzia i łososia.
  • Owoce morza czy algi również zawierają jod. Trzeba jednak pamiętać, że owoce morza należą do wielkiej ósemki alergenów pokarmowych, czyli pokarmów najczęściej uczulających w naszej populacji. Przy ich spożywaniu konieczny jest rozsądek i umiarkowana ilość. Osoby, u których chociaż raz pojawiły się objawy alergii po spożyciu owoców morza, powinny korzystać z innych źródeł jodu.
  • Niektóre wody mineralne wzbogacone zostały w jod.

 {:PAGE_BREAK;:}

Których pokarmów należy unikać w niedoczynności tarczycy?

Niektóre pokarmy zaburzają prawidłowe wchłanianie jodu, a pewne z nich dodatkowo wykazują działanie wolotwórcze, inaczej goitrogenne.

Składniki pokarmowe konieczne do wyeliminowania u chorych z niedoczynnością tarczycy to przede wszystkim surowe warzywa, takie jak kapusta, brukselka, brokuły, rzodkiewka, chrzan, ale również truskawki, gruszki, orzeszki ziemne, gorczyca i szpinak. Dobrą wiadomością jest fakt, że gotowanie tych produktów zmniejsza w nich zawartość substancji wolotwórczych.

Co jeść w niedoczynności tarczycy?

  • Spożywać pokarmy bogate w jod.
  • Uczynić białka swoim głównym źródłem energii, gdyż stymulują one zwolniony metabolizm u chorych z niedoczynnością tarczycy. Powinno się w tym celu spożywać chude mięsa, głównie drób, ewentualnie cielęcinę czy wołowinę, jajka oraz ryby. Nie przekraczać jednak 2 jaj tygodniowo, gdyż żółtka są wyjątkowo bogate w tłuszcze podnoszące poziom cholesterolu.
  • Pić co najmniej 2 litry płynów dziennie, by ochronić nerki przed uszkodzeniem z powodu nadmiaru białka w diecie.
  • Ograniczyć węglowodany w diecie, by zminimalizować tendencje do wzrostu masy ciała. U chorego z hipotyreozą w jadłospisie nie powinno być ziemniaków, makaronu, ryżu, kasz, białego pieczywa i wszystkich innych produktów mącznych. Oczywiście takie produkty, jak batony, czekolada, ciastka, torty także są z założenia przeciwwskazane.
  • Ograniczyć posiłki bogato-tłuszczowe. Za najkorzystniejszą dla gospodarki lipidowej uważa się dietę śródziemnomorską, obfitującą w warzywa, owoce, orzechy i ryby. Tłuste ryby morskie z uwagi na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 obniżających poziom cholesterolu we krwi także należą do produktów pożądanych w diecie osoby chorej na niedoczynność tarczycy. Do takich zalicza się łososia, makrelę, śledzia czy dorsza. Trzeba jednak zapomnieć o śledziu czy sardynkach w oleju.
  • Zrezygnować z dań smażonych i duszonych w oleju. Najzdrowszym sposobem przyrządzania posiłków jest ich gotowanie na parze bądź w wodzie, ewentualnie pieczenie w folii lub pergaminie.
  • Spożywać więcej produktów bogatych w błonnik celem uniknięcia zaparć. Surowe warzywa, owoce, przede wszystkim jabłka i gruszki ze skórką, pieczywo pełnoziarniste, otręby pszenne, ziemię lniane i intensywne nawadnianie organizmu powinny pomóc w walce o regularne wypróżnianie.
  • Niektóre przyprawy mogą poprawić nie tylko perystaltykę przewodu pokarmowego, ale również metabolizm całego organizmu. Takie działanie wykazuje między innymi chilli, imbir oraz curry.
  • Chorzy z niedoczynnością tarczycy często cierpią na niedokrwistość z niedoboru żelaza. Pierwiastek ten zawarty jest zarówno w produktach roślinnych jak i zwierzęcych, jednak z warzyw czy owoców wchłania się dużo trudniej niż z mięs, głównie drobiu, ale też z jaj czy ryb.
  • W hipotyreozie często dochodzi do pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci. Mikroelementem poprawiającym kondycję naszych przydatków jest cynk. Dużo go w owocach morza, rybach, jajach, chlebie pełnoziarnistym i kaszach.
  • Witamina C wpływając na produkcję kolagenu, również oddziałuje pozytywnie na wygląd skóry. Bogate w kwas askorbinowy pokarmy to głównie czarna porzeczka i czerwona papryka, ale także truskawki, kalafior, szpinak, pomidory, pomarańcze, cytryny i kiszona kapusta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*