Dieta u dzieci z zespołem nerczycowym

U dzieci ze zdiagnozowanym zespołem nerczycowym poza stosowaniem leczenia farmakologicznego konieczne jest wprowadzenie diety bogatobiałkowej. Jest to niezwykle ważne, gdyż jak wiadomo w nerczycy dochodzi do wydalania białka z moczem, a organizm bez tego bardzo ważnego składnika budulcowego nie może prawidłowo funkcjonować.

Leczenie dietetyczne musi jednak być dostosowane do wdrożonej terapii farmakologicznej oraz do przebiegu choroby. Dieta powinna dostarczyć dziennie ok. 100-120g białka. Dobrze byłoby gdyby większość stanowiło białko zwierzęce dostarczające zarówno dzieciom jak i dorosłym niezbędnych aminokwasów, które nie są syntetyzowane w naszym organizmie.

Początkujący rodzice muszą się przygotować do wdrożenia diety dziecku. Bowiem każda specyficzna dieta rządzi się swoimi regułami, prawami i zakazami. Z czasem okaże się jednak, że nie taki diabeł straszny, jak się wydawało na początku. Oczywiście ze strony dziecka wygląda to jeszcze inaczej. Dziecko świadome swoich ograniczeń będzie początkowo miało kłopoty ze zrozumieniem tego dlaczego inne dzieci mogą na przykład bezkarnie jeść słodycze a ono nie! Ważne jest aby przynajmniej na początku, w miarę możliwości, rodzice dawali dziecku przykład i również spożywali na śniadanie, obiad i kolacje to samo. Wtedy ta przepaść troszkę się zmniejszy. U dzieci mniejszych, których kubki smakowe nie poznały jeszcze wielu smaków, taką dietę jest wprowadzić o wiele łatwiej.

Oto najważniejsze reguły stosowane w diecie bogatobiałkowej

  1. Dieta powinna być lekkostrawna.
  2. Powinno się jeść 5-6 posiłków dziennie, zawierających mniej więcej podobną ilość białka.
  3. Dieta powinna być bogata w potas, wapń oraz dostarczać witaminę D.
  4. Dziecko powinno sporo pić, najlepiej wody. Tutaj należy jednak zwracać uwagę na ilość sodu zawartą w wodzie butelkowanej, gdyż jego ilość powinna być jak najmniejsza.
  5. Dieta powinna być pozbawiona soli kuchennej. Wywary na zupę powinny być wykonane bez używania kostek rosołowych, bulionów, ,,warzywek, jarzynek, ziarenek smaku, vegety itp.” W kuchni nie należy stosować również gotowych zup z torebki czy też gotowych sosów w proszku.  W sól niezwykle bogate są również chipsy i paluszki.
  6. Ważne jest unikanie dań wzdymających, ostrych, słonych, bardzo słodkich.
  7. Posiłki powinny być sporządzane na parze, duszone, w folii, gotowane, z rusztu.
  8. Na pewno należy unikać dań smażonych, nawet duszonych ze wstępnym obsmażaniem.
  9. W tej diecie należy spożywać chude mięsa, ryby , chude wędliny – głównie z kurczaka, indyka, chudej cielęciny. Jest to szczególnie ważne w przypadkach, gdy występuje hipercholesterolemia.
  10. U dzieci nie mających alergii pokarmowej związanej z przyjmowaniem mleka np. krowiego można stosować serki, twarogi i mleko ale tylko chude! Ze względu na ryzyko rozwoju osteoporozy u dzieci przyjmujących sterydy konieczne jest picie przez dziecko 3 szklanek chudego mleka lub zjedzenie co dziennie kubka kefiru.
  11. Dzieci stosujące tę dietę  nie powinny spożywać:
    – tłustych ryb, mięs, wędlin, przetworów mlecznych
    – pasztetów, konserw
    – kiszonek, musztardy, octu
    – czekolady, słodkich ciast i ciasteczek z kremem i środkami spulchniającymi
    – serów żółtych i serków topionych
    – pić napojów słodzonych, gazowanych, słodzonych soczków owocowych
  12. Dieta powinna być bogata w warzywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*