Dieta makrobiotyczna

Dieta makrobiotyczna jest jedną z najstarszych diet. Powstała w 1911, a więc 100 lat temu. Została opracowana przez George Oshawa. Jej główne założenia oparte są na starożytnej chińskiej medycynie. Jest to bardzo dobra dieta dla osób, które chcą oczyścić swój organizm. Dzięki jej zastosowaniu mogą w ciągu dwóch tygodni stracić od 4 do 5 kilogramów.

Jednak stosując ją trzeba być ostrożnym, ponieważ źle i nieprawidłowo skonstruowana dieta makrobiotyczna może spowodować w organizmie pewne spustoszenie w postaci wystąpienia anemii. Osoby ją stosujące mogą poczuć się zmęczone i osłabione.

Przed jej zastosowaniem warto poradzić się i skonsultować z dietetykiem lub lekarzem, tym bardziej, że przy występowaniu niektórych dolegliwości nie jest zalecane jej stosowanie.

Przede wszystkim nie jest to odpowiednia dieta dla osób z osteoporozą, chorych na serce, czy takich które mają kłopoty z przyswajaniem witamin, oraz dla dzieci i młodzieży. Dieta nie jest polecana także kobietom w okresie menopauzy, będącym w ciąży, matkom karmiącym.

Założenia diety makrobiotycznej

Uważa się, że żywność jest podzielona na dwie zasadnicze części: Yin i Yang. Yin to pierwiastek żeński, który odpręża i chłodzi, a jego energia jest skierowana na zewnątrz. Yin daje ekspansję, rozluźnienie, zimno i słodki smak. Yang to forma męska z energią skierowaną do wewnątrz, która powoduje jasność i słony smak.

Podobno nasze pożywienie zawiera różne proporcje pierwiastka Yin i Yang, które należy odpowiednio i proporcjonalnie dobrać. Odżywianie się zgodnie z zaleceniami diety makrobiotycznej i dążeniu do harmonii Yin i Yang powoduje, że zostaje zachowana równowaga, która może być zachwiana głównie dzięki wpływom wewnętrznym, na które cały czas narażony jest nasz organizm.

W diecie makrobiotycznej nie ma miejsca na produkty mięsne ze zwierząt rzeźnych, drobiu, jaj, owoców tropikalnych, przetworów mlecznych. W umiarkowanych ilościach dopuszczalne jest spożycie: ryb, skorupiaków, roślin strączkowych, warzyw, owoców, glonów i wodorostów. W małych ilościach dopuszcza się również tłuszcz, głównie oliwę z oliwek.

Za to w dużych ilościach można spożywać złożone węglowodany (jęczmień, pszenica, żyto, owies, kukurydza, brązowy ryż).

Podstawowe zasady diety makrobiotycznej to przede wszystkim:

  • 50% pieczywa pełnoziarnistego,
  • 25% sezonowe warzywa, gotowane lub surowe,
  • 10% produkty białkowe, takie jak: ryby i jarzyny,
  • 5% owoce morza,
  • 5% zupy,
  • 5% owoce, orzechy, nasiona.

Istotą diety jest odpowiednie przygotowanie do spożycia jej produktów. Pozwala to na zmianę obecnej w niej energii. Zasada jest taka, że im dłużej są gotowane produkty w wodzie lub na parze tym więcej należy dodać składnika Yang. W celu jak najmniejszej zmiany właściwości pożywienia najlepiej jest przygotowywać posiłki w taki sposób, aby nie były one przez długi czas poddawane wysokim temperaturom, dlatego też dobrze bedzie je przygotowywać w szybkowarze lub poddać zblanszowaniu. Najbardziej bezpieczne dla energii jest spożywanie produktów w stanie surowym.

Produkty jakie wykorzystywane są w diecie powinny być zjadane w całości. Nie tylko nie wolno obierać warzyw i owoców, ale również należy spożywać wszystko co znajduje się w ich środku, łącznie z nasionami. Gniazda nasienne jabłek lub gruszek można wygotować, a wywar użyć do sporządzenia na przykład kisielu.

Zawartość pestki śliwki lub moreli można użyć jako migdałów.

 {:PAGE_BREAK;:}

Pierwiastki Yin i Yang

Dieta, która zawiera dużo pierwiastka Yang może po długim okresie stosowania powodować: wysokie ciśnienie krwi, agresję, nadpobudliwość, nerwowość. Pierwiastek Yang

 Znajduje się w mięsie, jajach, soli.

Z kolei duże ilości pierwiastka Yin w pożywieniu mogą powodować ogólne rozprężenie, rozleniwienie, mogą odbierać motywację do działania. Yin w pożywieniu znajduje się: w słodyczach, nabiale i owocach.

Tak więc Yin i Yang to dwa przeciwstawne bieguny, które należy w odpowiedni sposób zbilansować poprzez unikanie produktów wysokiego ryzyka na rzecz tych neutralnych.

Dieta makrobiotyczna to dieta dość restrykcyjna, która zawiera dużo sztywnych reguł, która mówi nam co i kiedy należy jeść.

Zasady makrobiotyki:

1.      nie powinno się jadać tropikalnych owoców kiedy jest na nie sezon,

2.      ostatni posiłek powinien nastąpić na 3 godziny przed pójściem spać,

3.      warzywa należy wkładać na kilka minut do gorącej wody, potrawy należy przygotowywać w szybkowarze,

4.      należy jeść wolno i dokładnie przeżuwać pokarmy,

5.      nie wolno obierać warzyw tylko je dokładnie umyć,

6.      soki owocowe należy zastąpić niegazowaną wodą mineralną, nie wolno jej pić w trakcie posiłku,

7.      należy jeść korzenie roślin, części nadziemne i zielone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*