Czym może skutkować przewlekłe WZW B?

O wirusach hepatotropowych, takich jak HBV, wiemy już coraz więcej, także w kwestii ewentualnych powikłań. Wraz z wiedzą na temat konsekwencji, rośnie ludzka świadomość o tym, jak istotna jest profilaktyka tych zakażeń. Kiedy mówimy o przewlekłym WZW B? Czym grozi przewlekłe WZW B? Czy z przewlekłym WZW B można normalnie żyć?

Kiedy mówimy o przewlekłym WZW B?

Zakażenie wirusem HBV skutkuje zmianami martwiczo-zapalnymi w wątrobie, czyli wirusowym zapaleniem wątroby. W zależności od czasu aktywności wirusa można wyróżnić ostre i przewlekłe WZW. O tym drugim mówimy, gdy uszkodzenia hepatocytów w wyniku przetrwałego zakażenia HBV utrzymują się przez ponad 6 miesięcy.

przewlekłe WZW BCzym grozi przewlekłe WZW B?

– Wirusowe zapalenie wątroby, obok nadużywania alkoholu, ciągle stanowi jedną z głównych przyczyn rozwoju marskości wątroby. Uszkodzenie narządu polega na zwłóknieniu jego miąższu i tworzeniu guzków regeneracyjnych. Marska wątroba nie funkcjonuje prawidłowo, pogorszeniu ulegają jej zdolności detoksykacyjne i metaboliczne, a przepływ krwi przez jej zatoki zostaje znacznie zaburzony, co skutkuje kolejnymi powikłaniami.Do rozwoju marskości wątroby w przebiegu przewlekłego WZW B predysponuje płeć męska, starszy wiek, spożywanie alkoholu oraz dodatkowo współtowarzyszące zakażenie wirusami HIV i HCV. Według niektórych również palenie papierosów wpływa niekorzystnie na proces przemiany struktury wątroby. Zaawansowane zmiany martwiczo-zapalne na skutek działania HBV także nie pozostają bez znaczenia. Ponadto rodzaj wirusa HBV też ma pewien wpływ. Zauważono bowiem, iż niektóre podtypy wykazują większą intensywność namnażania i zjadliwość od pozostałych. W przypadku przewlekłego WZW B, im niższy poziom aminotransferazy alaninowej, czyli ALAT- enzymu wskazującego na uszkodzenie hepatocytów, tym gorzej. Mała aktywność ALAT świadczy o zaawansowanym uszkodzeniu narządu i predysponuje do rozwoju marskości.

– Marskość wątroby z kolei, z uwagi na wiele ważnych funkcji pełnionych przez ten narząd, pociąga za sobą kolejne konsekwencje. Pojawiają się charakterystyczne zmiany skórne, jak pajączki naczyniowe w górnej części tułowia, kępki żółte na powiekach, rumień na powierzchni dłoniowej rąk i na podeszwach stóp czy zażółcenie powłok skórnych. U mężczyzn w wyniku zaburzeń przemian hormonalnych ma miejsce utrata owłosienia na klatce piersiowej i pod pachami, zanik jąder, u kobiet natomiast rozwija się hirsutyzm. W wyniku blokady przepływu krwi przez wątrobę dochodzi do wzrostu ciśnienia w żyle wrotnej, co z kolei prowadzi do powiększenia śledziony oraz ewolucji krążenia obocznego. Zbyt duża śledziona wykazuje nadmierną aktywność żerną w stosunku do elementów morfotycznych krwi, prowadząc do małopłytkowości, niedokrwistości i leukopenii. Krew nie mogąc przedostać się przez wątrobę, szuka sobie innych dróg przepływu, wykorzystując połączenia naczyniowe. Tym sposobem powstają żylaki przełyku, odbytu czy poszerzone naczynia żylne na skórze brzucha, tak zwana głowa Meduzy. Zaburzenie wytwarzania albumin przez chorą wątrobę sprzyja tworzeniu się wodobrzusza, dzięki czemu człowiek z marskością przybiera sylwetkę „kasztanowego ludzika”.

– Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B sprzyja rozwojowi raka wątrobowokomórkowego. Częściej powstaje on u chorych z jednoczesną marskością wątroby, zwłaszcza niewyrównaną. Spożywanie alkoholu przez osoby z przetrwałym zakażeniem HBV sprzyja przemianie nowotworowej hepatocytów.

– Ciąża u kobiet z przewlekłym WZW B nie jest przeciwwskazana, ale trzeba być świadomym możliwych konsekwencji. Sam wirus nie ma działania teratogennego, jednak istnieje prawdopodobieństwo zakażenia noworodka. Zaraz po urodzeniu należy podać dziecku swoistą immunoglobulinę wraz z pierwszym szczepieniem przeciw HBV, co zmniejsza to ryzyko. Kobiety z przewlekłym WZW B mogą karmić naturalnie.

– W przebiegu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B może rozwinąć się niewydolność wątroby, zarówno ostra jak i przewlekła. Bez prawidłowo działającej wątroby organizm ludzki nie jest w stanie właściwie funkcjonować.

– Zakażenie HBV, zwłaszcza przetrwałe, wiąże się z aktywacją układu odpornościowego. W przebiegu tego procesu mogą powstawać kompleksy immunologiczne. Struktury te zwykle nie powodują poważnych następstw, ale zdarza się, że w wyniku ich odkładania w tkankach rozwija kłębuszkowe zapalenie nerek, guzkowe zapalnie tętnic czy krioglobulinemia mieszana.

Czy z przewlekłym WZW B można normalnie żyć?

Przewlekłe WZW B wiąże się z szeregiem poważnych powikłań, które mogą dotknąć każdego chorego. Co prawda, rozwijają się one u około 30% przetrwale zakażonych, ale nigdy nie wiemy, w jakiej populacji się znajdziemy. Nie ma jednak powodu, by zrezygnować z dotychczasowej aktywności i oczekiwać na potencjalne powikłania. Z przewlekłym WZW B jak najbardziej można normalnie funkcjonować, kontynuować pracę zawodową, życie rodzinne czy uprawiać sporty. Trzeba jednak pamiętać o tym, że organizm nie jest do końca zdrowy i ma prawo cechować się nieco niższą wydolnością niż wcześniej, dlatego zaleca się ograniczenie prac czy ćwiczeń o nadmiernym obciążeniu fizycznym. Nie wolno również zapominać o zachowywaniu ostrożności, by nie narazić innych na zakażenie HBV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*