Czym jest retinopatia i jak się ją leczy?

Retinopatia jest schorzeniem dotyczącym siatkówki oka. Występuje kilka jej rodzajów, a najczęściej mówimy o retinopatii wcześniaków i cukrzycowej. Można wymienić ponadto retinopatię nadciśnieniową, Purtschera oraz barwnikową.

Retinopatia u wcześniaków

Dzieci urodzone przedwcześnie, czyli przed 37. tygodniem ciąży, są wysoce narażone na wystąpienie retinopatii wcześniaczej, nazywanej w skrócie ROP. To choroba niedojrzałej jeszcze siatkówki oka. Wcześniaki przychodzą na świat w momencie, gdy naczynia siatkówki oka nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Następuje nieprawidłowy proces unaczynienia, wraz z rozrostem tkanki łącznej, co prowadzi do powstania patologicznych proliferacji naczyniowowłóknistych, zarówno w siatkówce, jak i w ciele szklistym. Prowadzi to do odwarstwiania siatkówki i może spowodować nawet ślepotę. Występuje 5 stopni retinopatii, przy czym najcięższy, piąty oznacza brak możliwości widzenia.

Prawidłowy rozwój unaczynienia siatkówki u dzieci przedwcześnie urodzonych, zaburzają takie czynniki jak:
 

  • fakt urodzenia przed czasem,
  • niedojrzałość dziecka,
  • niedojrzałość tkanek budujących oko,
  • niska masa urodzeniowa – zwłaszcza mniejsza niż 1500 gram,
  • leczenie tlenem,
  • nieprawidłowe wskaźniki laboratoryjne,
  • zły stan kliniczny noworodka,
  • nieprawidłowe wskaźniki bakteriologiczne,
  • choroby matki w czasie ciąży.

Ryzyko powstania ROP zwiększa niedotlenienie płodu podczas przedłużającego się porodu, choć i przy cesarskim cięciu także może zajść wiele sytuacji, w których zwiększy się ryzyko retinopatii.

Retinopatię wcześniaczą rozpoznaje się już od 4. tygodnia życia wcześniaka, a później przeprowadzane są systematyczne kontrole okulistyczne do czasu, aż w siatkówce rozwiną się w pełni naczynia krwionośne, albo objawy choroby wyraźnie się wycofają. Przy rozpoznaniu obecności stadium 3. retinopatii i 4. podejmuje się u dziecka laseroterapię, która powinna być podjęta w jak najkrótszym czasie – nawet w ciągu 72 godzin od rozpoznania. Można przez to zahamować rozrost naczyniowłóknistych proliferacji do ciała szklistego i nie dopuścić do odwarstwienia się siatkówki.

Retinopatia cukrzycowa

Jednym z najpoważniejszych powikłań cukrzycowych jest retinopatia, czyli cukrzycowa choroba oczu, polegająca na występowaniu negatywnych zmian w gałce ocznej, w wyniku przebiegu cukrzycy. Najczęściej do retinopatii, czyli do patologicznych zmian w siatkówce dochodzi u osób, które chorują na cukrzycę, ale nie utrzymują odpowiedniego poziomu glikemii. Rozwojowi schorzenia sprzyja ponadto występowanie wraz z cukrzycą nadciśnienia tętniczego, wysokiego poziomu cholesterolu czy trójglicerydów w surowicy krwi, czy występowanie nefropatii cukrzycowej czy przebycie operacji zaćmy.

Najważniejszą metodą leczenia retinopatii cukrzycowej jest skupienie się na normalizacji cukrzycy i stężenia lipidów we krwi oraz wyregulowanie ciśnienia. Następnie chorym podaje się leki uszczelniające naczynia krwionośne, z zawartością rutyny, a także cyklonaminę, która wspomaga wchłanianie wylewów. Można również leczyć retinopatię poprzez laseroterapię siatkówki, co pozwala zniszczyć obszary niedokrwienne i twarde wysięki. Dzięki temu można zapobiegać odwarstwianiu się siatkówki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*