Czym jest lwia zmarszczka i jak się jej pozbyć?

Zmarszczki na twarzy czy szyi pojawiają się wraz z upływem czasu, jako odpowiedź na nieustanną pracę mięśni znajdujących się pod skórą. W wyniku ich skurczu na skórze pojawiają się bruzdy i drobne zmarszczki, które znikają z chwilą rozluźnienia mięśni. Kiedy jednak skóra się starzeje, traci podskórną warstwę i kwas hialuronowy, przez co zmarszczki trwale kształtują się w jej strukturze. Jedną z takich zmarszczek jest tzw. lwia zmarszczka.

Pojęcie lwiej zmarszczki

Termin lwia zmarszczka lub lwia bruzda odnosi się do występowania u niektórych osób pojedynczej, pionowej bruzdy zlokalizowanej pomiędzy brwiami. Niekiedy może to być kilka równoległych względem siebie pionowych zmarszczek na gładziźnie czoła. Z uwagi na gniewny wyraz twarzy, który nadawany jest w wyniku powstania lwiej zmarszczki, można spotkać się z jeszcze innym jej nazewnictwem – marsowe czoło.

Jak powstaje ten defekt?

Lwia zmarszczka może pojawić się na twarzy człowieka, niezależnie od płci. Jest ona obecna nawet na twarzy nastolatków i dzieci. Odpowiedzialny za jej powstanie jest silnie działający mięsień, który pozwala na charakterystyczne marszczenie brwi. Za każdym razem, gdy wykonujemy taki grymas na twarzy, w wyniku złości, gniewu czy zamyślenia, zmarszczka pionowa pojawia się pomiędzy naszymi brwiami. Początkowo ujawnia się ona tylko w pewnych momentach, a  z czasem trwale zapisuje się ona na naszej twarzy, w wyniku zwiotczenia i utraty elastyczności skóry.

Likwidacja lwiej zmarszczki

Pojawienie się na czole lwiej zmarszczki nie musi oznaczać, że do końca życia będziemy zmagać się z takim defektem estetycznym. Istnieją metody pozwalające na skuteczne zniwelowanie bruzd i niemalże całkowite ich usunięcie. Najłatwiej tego dokonać poprzez iniekcję naturalnego kwasu hialuronowego.

Warto przy tym podkreślić, że kwas ten jest wytwarzany w skórze przez fibroblasty i wypełnia przestrzenie międzykomórkowe, kreując znakomite warunki do życia i rozwoju wszystkich komórek skóry. Dzięki niemu fibroblasty są stymulowane do produkcji włókien kolagenowych, odpowiadających za jakość i elastyczność naszej skóry. Oprócz tego kwas hialuronowy jest naturalnym antyoksydantem. Stanowi też bardzo dobry środek nawilżający skórę, bo ma właściwości higroskopijne i wiąże wodę.

Polecanym zabiegiem mającym na celu usunięcie lwiej zmarszczki jest podanie kwasu hialuronowego do skóry bezpośrednio w bruzdę, podczas zabiegu mezoterapii. Zmarszczka dzięki temu szybko ulega spłyceniu, a z czasem kwas hialuronowy zwiększy swoją objętość i wypełni całkowicie bruzdę, przez co stanie się ona niewidoczna na około 6 kolejnych miesięcy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*