Czym jest cholestaza?

Pod pojęciem choleostaza należy rozumieć zastój żółci, w której dochodzi do zablokowania przepływu żółci w organizmie. Bardzo często z tą chorobą mamy do czynienia u ciężarnych. Jak ją rozpoznać i leczyć?

Rola żółci w organizmie człowieka

Żółć wytwarzana jest przez komórki wątroby i jest niezbędna do trawienia pokarmów. Bez niej niemożliwe byłoby trawienie tłuszczów i przyswajanie rozpuszczalnych w nich witamin. Układ przewodów żółciowych do poprawnego działania wymaga drożności. Mniejsze przewody żółciowe łączą się później w lewy i prawy przewód wątrobowy, a te łączą się wraz z przewodem pęcherzyka żółciowego w przewód żółciowy wspólny. Odpowiada on za doprowadzanie żółci do dwunastnicy w bańce wątrobowo-trzustkowej. W przemianie tłuszczów żółć bierze udział dopiero po przedostaniu się do dwunastnicy i do dalszego odcinka jelita cienkiego.
 

Zatrzymanie żółci

Przyczyną zatrzymania żółci może być upośledzenie jej wytwarzania lub jej odpływu. W pierwszym przypadku mówimy o cholestazie wewnątrzwątrobowej, a w drugim o cholestazie zewnątrzwątrobowej.

Wśród możliwych przyczyn cholestazy wymienia się:
 

  • alkoholowe i niealkoholowe stłuszczenie wątroby,
  • sepsę,
  • różnego rodzaju infekcje,
  • kamicę żółciową,
  • nowotwory dróg żółciowych,
  • choroby trzustki, w tym jej przewlekłe zapalenie, rak głowy trzustki.

Objawy cholestazy

Cholestaza może dawać wiele nieswoistych objawów, takich jak swędzenie skóry, zaburzenia snu, czy odbarwienie stolca. W badaniach laboratoryjnych u pacjentów z cholestazą, wykrywa się podwyższoną aktywność ALP, podwyższone stężenie bilirubiny, czy podwyższoną aktywność GGTP. Do symptomów cholestazy zalicza się także powiększenie wątroby i niekiedy śledziony, albo zaburzenia trawienia.

Cholestaza ciążowa

Ten typ cholestazy występuje u kobiet ciężarnych, w III trymestrze ciąży, z uwagi na wyższe stężenie estrogenów i progesteronu, uwarunkowania środowiskowe, w tym niedobory żywieniowe niektórych pierwiastków, czy względy genetyczne. Dziecko pod koniec ciąży jest na tyle duże, że może uciskać wątrobę, przez co powstaje cholestaza ciążowa, która nie zagraża życiu matki i rzadko kiedy stanowi poważne zagrożenie dla nienarodzonego dziecka. Po porodzie organizm matki wraca do stanu sprzed ciąży i ustępują ewentualne objawy cholestazy.

Leczenie przy zastoju żółci

W przypadku zdiagnozowania cholestazy należy dociec jej przyczyn. Najczęściej przy zaleganiu w przewodach żółciowych złogów żółci lub tzw. błotka żółciowego, najczęściej lekarz wykonuje zabieg wykonywany techniką endoskopową. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*