Czym grozi zator tętnicy płucnej?

Zatorowość płucna to trzecia najczęstsza kardiologiczna przyczyna śmierci. Zator tętnicy płucnej jest tak groźny, bo w wielu przypadkach ofiara zatoru nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje. Co gorsza, niebezpieczny jest nie tylko sam zator, ale i następstwa zatorowości.

Skąd się bierze zator tętnicy płucnej?

Zatorem blokującym tętnicę płucną najczęściej jest skrzepnięta krew, pochodząca z żył głębokich kończyn dolnych lub miednicy mniejszej, sporadycznie może to być także tłuszcz, masa nowotworowa albo inne ciało obce. Skrzeplina powstaje w wyniku uszkodzenia naczynia lub zwolnienia przepływu krwi. Po pewnym czasie skrzep może się oderwać od ścianki naczynia, a strumień krwi doprowadzi go prosto w kierunku serca i tętnicy płucnej. Częstą przyczyną zatoru tętnicy płucnej jest zakrzepica, choroba, którą wywołać może otyłość, siedzący tryb życia, długa podróż samolotem, antykoncepcja hormonalna, palenie papierosów, ciąża. Zakrzepica bywa też powikłaniem po długim unieruchomieniu kończyn, np. wskutek urazu albo rekonwalescencji po przebytej operacji.

Zakrzepica żył głębokich jest szczególnie zdradliwa, ponieważ u połowy pacjentów nie daje żadnych objawów, a bardzo często może się zakończyć nagłą śmiercią. Jej najgroźniejszym powikłaniem jest właśnie zator tętnicy płucnej. Według danych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, liczba zgonów wywołanych zakrzepicą to około 40 tys. osób rocznie, a aż u 70 procent zmarłych zatorowość płuc nie była zdiagnozowana przed śmiercią.

Poważne konsekwencje zatoru tętnicy płucnej

Zatorowość płucna jest dość trudna do rozpoznania, jeśli jednak zostaną wykonane odpowiednie badania diagnostyczne, a chory od razu podejmie leczenie, wszelkie groźne konsekwencje tej choroby są możliwe do uniknięcia. Do lekarza należy się zgłosić zawsze, gdy odczuwana jest silna duszność, mocny kaszel i krwioplucie, pod szczególnym nadzorem powinny być też osoby starsze, otyłe, kobiety ciężarne, chorzy z rozpoznaną chorobą układu krążenia lub oddechowego. Czym grozi niepodjęcie leczenia? Zator w tętnicy płucnej prowadzi w większości przypadków do zawału płuca lub do zatrzymania krążenia.

Zawał płuc powodowany jest niedokrwieniem części płuca – tak się dzieje, gdy skrzep zablokuje światło gałązki tętnicy płucnej. Pojawia się wtedy martwica w tkance płucnej, która może obejmować coraz to większe obszary. Najgroźniej jest wtedy, gdy zablokowany zostanie główny pień tętnicy płucnej, ponieważ tylko szybkie podjęcie akcji ratunkowej uratuje pacjenta. Podczas zablokowania tętnicy płucnej chory odczuwa bardzo silny ból w piersiach i ciężkie duszności, zazwyczaj też w odksztuszanej wydzielinie pojawia się krew. Temperatura ciała gwałtownie wzrasta, ponieważ ogniska martwicy płuc obejmowane są zakażeniem.

Nagłe zatrzymanie krążenia jest równie niebezpieczne. Serce przestaje pracować, ustaje krążenie krwi i czynności oddechowe. Skutkiem tego stanu są nieodwracalne uszkodzenia mózgu. O zatrzymaniu krążenia informuje brak tętna na tętnicach, brak oddechu, utrata świadomości. Chory musi od razu zostać poddany resuscytacji, w przeciwnym razie dochodzi do śmierci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*