Czy zaćma (katarakta) dotyczy tylko starszych osób?

Katarakta, zaćma – obce nazwy kojarzone z chorobami wieku podeszłego. Czy mogą występować u młodszych osób? Co jest przyczyną zaćmy w młodym wieku? Czy można urodzić się z kataraktą?

Czym jest zaćma?

Zaćma, inaczej nazywana kataraktą jest schorzeniem okulistycznym polegającym na zmętnieniu soczewki gałki ocznej i należy do najczęstszych chorób oczu. Prawidłowa soczewka stanowi przezroczysty element narządu wzroku, skupiający promienie świetlne na siatkówce i umożliwiający powstawania wyraźnego obrazu. Skutkiem patologii tego ogniwa, jest pogorszenie jakości widzenia.

zaćma, kataraktaCzy zaćma występuje tylko o osób starszych?

Zaćma jest zmętnieniem soczewki. W zależności od tego, kiedy do niego dojdzie, wtedy pojawiają się objawy. Najczęściej dotyczy starszych osób, zwykle po 60-tym roku życia, ale nie tylko. Mogą na nią zachorować dzieci, a czasami rodzą się z nią noworodki. Wiek wystąpienia katarakty w dużej mierze zależy od jej przyczyny.

Co powoduje zaćmę u starszych osób?

Zaćma występująca u osób starszych stanowi zaćmę nabytą. Przyczyny katarakty pojawiającej się wraz z wiekiem mogą być różne. Czasami wynika z narażenia na wysoki poziom glukozy we krwi w przebiegu cukrzycy- wówczas mówimy o zaćmie cukrzycowej. Czasami stanowi konsekwencję przewlekłej terapii sterydowej. U chorych na galaktozemię, czyli osób nie mogących przyjmować pokarmów zawierających galaktozę, rozwija się na skutek nie przestrzegania zaleceń dietetycznych. W przypadku narażenia zawodowego może powstać zaćma popromienna, elektryczna lub hutnicza. Nie rzadko katarakta rozwija się wtórnie do innych schorzeń okulistycznych, przede wszystkim jak powikłanie jaskry. W sytuacji, gdy nie można zidentyfikować ewidentnej przyczyny zaćmy, mówi siępo prostu o zaćmie starczej, wynikającej z zaawansowanego wieku. Ta postać zaćmy wydaje się być najpowszechniejsza.

Czy można urodzić się z zaćmą?

Zaćma wrodzona, czyli występująca już w momencie narodzin, kojarzy się najczęściej z zespołem Gregga, czyli z zespołem zmian występujących w przebiegu różyczki wrodzonej. Poza zaćmą, w skład triady wchodzą głuchota i wady układu sercowo-naczyniowego, przede wszystkim przetrwały przewód tętniczy. Zaćma wrodzona może mieć charakter całkowity lub częściowy. Dla całkowitej charakterystyczna jest zupełnie biała źrenica wynikająca z całkowitego zmętnienia soczewki. Takie dziecko oczywiście od urodzenia jest niewidome. Ponadto noworodki z zespołem Gregga cechuje odruch Franceschettiego, polegający na tarciu gałek ocznych dłońmi zaciśniętymi w piąstki. Objawy zaćmy wrodzonej częściowej nie są tak spektakularne jak całkowitej. Zmętnienie soczewki może być niewidoczne u noworodka, a pogorszenie widzenia zauważa się dopiero w wieku późniejszym, zwłaszcza w okresie nauki szkolnej.

W przebiegu galaktozemii w związku z niestosowaniem restrykcji dietetycznych od urodzenia przez rodziców, możliwy jest bardzo wczesny rozwój zaćmy u niemowląt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*