Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/droga/domains/drogapozdrowie.pl/public_html/libs/adodb/adodb.inc.php on line 858

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/droga/domains/drogapozdrowie.pl/public_html/libs/adodb/adodb.inc.php on line 864

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/droga/domains/drogapozdrowie.pl/public_html/libs/adodb/adodb.inc.php on line 1171

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/droga/domains/drogapozdrowie.pl/public_html/libs/adodb/adodb.inc.php on line 1933

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/droga/domains/drogapozdrowie.pl/public_html/libs/adodb/adodb.inc.php on line 2995

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/droga/domains/drogapozdrowie.pl/public_html/libs/adodb/adodb.inc.php on line 3559

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/droga/domains/drogapozdrowie.pl/public_html/libs/adodb/adodb.inc.php on line 3633

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/droga/domains/drogapozdrowie.pl/public_html/libs/adodb/adodb.inc.php on line 3652
Czy wiemy jak sobie radzić z chorym na schizofrenię? - DrogaPoZdrowie.pl
Tu jesteś: Porady zdrowotne

Czy wiemy jak sobie radzić z chorym na schizofrenię?

dodano: 19-01-2010 - aln

Schizofrenia inaczej choroba Bleulera to jedna z bardziej groźnych i jednocześnie najczęściej pojawiających się chorób psychicznych. Choroba często pojawia się już w wieku młodzieńczym, a proces schizofreniczny ciągnie się przez całe życie.

 

Objawy towarzyszące tej trudnej do opanowania chorobie to zaburzenia w sferze emocjonalno – motywacyjnej, w procesach myślenia, czyli rozkojarzenie, zahamowanie procesów myślowych, myślenie paralogiczne, zamknięcie się w sobie (podobne do autyzmu), ograniczenie zainteresowań. Bardzo powszechnym objawem schizofrenii jest także występowanie urojeń o charakterze prześladowczym. Często mówi się, że chorzy na schizofrenię postępują w określony sposób, gdyż „słyszą jakieś głosy lub głos”, który im nakazuje zachować się tak czy inaczej. U chorych na schizofrenię pojawiają się też bardzo zmienne nastroje od głębokiej euforii po bardzo głęboką depresję. Często towarzyszy im też brak umiejętności rozróżniania rzeczywistości od tego, co jest tylko jawą.
 
Przyczyny choroby są dość trudne do jednoznacznego określenia. Jedni z psychiatrów stoją tutaj na stanowisku, iż schizofrenia to choroba dziedziczna i obwiniają o nią genetykę. Inni z kolei za główną przyczynę choroby uznają pewien określony rodzaj osobowości a także czynniki środowiskowe, w jakich żyje czy żył chory.

Schizofrenia pojawia się często już w wieku młodzieńczym, a proces choroby określany procesem schizofrenicznym, ciągnie się przez całe życie. Jest to, więc choroba nieuleczalna, ale możliwa do ograniczenia spustoszeń, jakie wywołuje w psychice jak i w całym organizmie chorego.

Najczęściej zalecane jest leczenie szpitalne osób chorych na schizofrenię. Nigdy nie wiadomo jak osoba chora będzie reagowała, w jaki sposób i na kogo przeniesie swoją agresję. Pacjenci chorzy na schizofrenię powinni być odizolowani od pozostałych chorych, gdyż stanowią zarówno dla nich jak i dla samych siebie poważne zagrożenie. Największym problemem chorych jest nieumiejętność radzenia sobie ze swoją agresją oraz zaburzonymi emocjami, które wyładowują na innych (robiąc im nieświadomie krzywdę) lub też wyładowując się na samych sobie (próby samobójcze oraz liczne, czasami dość głębokie samookaleczenia). Nie zawsze jednak jest konieczna hospitalizacja chorych na schizofrenię. Wszystko zależy od poziomu rozwoju choroby.
Zatem skoro schizofrenia jest tak ciężkim schorzeniem, to jak powinni wobec chorego postępować jego najbliżsi? Przede wszystkim nie powinni oni bać się istoty samej choroby i uznać ją bardziej za „mowę uszkodzonej czy zranionej części duszy” chorego, która pragnie coś zasygnalizować. Z taką świadomością jest dużo łatwiej poradzić sobie z chorobą. Osoby, towarzyszące chorym na schizofrenię nie powinni też pozostawać w cieniu, ukryciu czy samotności. Powinni oni w miarę regularnie udawać się na spotkania grup wsparcia dla rodzin i przyjaciół osób chorych na schizofrenię. Na spotkaniach takich mogą nie tylko dać upust swoim emocjom często graniczącym z desperacją, bezradnością i rozpaczą. Uzyskają tam też wiele cennych wskazówek, co do tego jak powinni postępować z chorym na schizofrenię. To, co szalenie ważne to także fakt, by nigdy nie pozostawiać chorego samego w domu. Choroba i jej ataki mogą pojawić się w każdej chwili – osoby chore na schizofrenię to osoby znajdujące się najczęściej na liście zaginionych.

Osoba przebywająca z chorym, powinna dużo z nim rozmawiać starając się dopytać o to, co czuje i jak się czuje w danej chwili, w danym momencie. Jeśli są to jakieś nie pozytywne emocje należy starać się rozładować napięcie. Można w tym celu puścić na przykład dość głośno relaksacyjną, wyciszającą muzykę. Chorzy na schizofrenię dość dobrze reagują na muzykę klasyczną.

Choremu ze schizofrenią należy okazywać wiele ciepła, uwagi i zrozumienia. Atmosfera, jaka panuje wokół niego ma szalenie ważny wpływ na to, w jaki sposób będzie reagował sam chory oraz jaki kształt przybierze dalszy proces choroby.
Można też pokusić się o wspólne czytanie lub o wspólne układanie puzzli. Taka „rozrywka” zajmie skutecznie czas chorego oraz pozwoli mu skupić myśli na określonej czynności.

Dobrym sposobem mogą być też długie spacery w miejsca, gdzie panuje cisza i spokój.

W domu osoby chorej na schizofrenię powinny dominować ciepłe kolory oraz wyciszające barwy. Powinno też być w miarę dużo zieleni.

Oczywiście osoby przebywające z chorymi, nie mogą zapominać o regularnych wizytach z chorym w przychodni zdrowia psychicznego. Tam też, powinny one lekarzowi prowadzącemu, opowiadać o postępach chorego oraz o jego wszelkich niespotykanych reakcjach. Muszą też bezwzględnie przestrzegać by chory przyjmował przepisane mu leki -najczęściej są to tzw. środki psychotropowe, które są różne w zależności od stanu choroby, gwałtowności jej przebiegu lub długotrwałości.

 Komentarze

dodał : ~Danuta, 03-10-2014 10:37
a gdzie ja?gdzie moje miejsce? dodał : ~m, 09-04-2014 14:05
tytul nie moze byc pusty.Wpisz tytul z obrazka dodał : ~7/11, 26-01-2014 12:25
tak zerkam od czasu do czasu w zwiazku z choroba mojego meza ....mam dopiero 36 lat ,a wydaje mi sie jakbym miala 136,a moze i wiecej....:))))
to jest najbardziej przygnebiajace dla mnie osobiscie ,ze we wszystkich wzmiankach o chorobie
-bo wedle mnie tak powinno sie nazywac te materialy przy tego typu schorzeniu
wiec nie ma wystarczajaco duzo miejsca poswieconego dla osoby wspolzyjacej z dotknietym na schize.wszedzie jest jak powinnismy sie martwic ,zaspakajac potrzeby ba!!! nawet nie wychodzic z domu ,aby chory nie przebywal sam.....ale co znaszym zyciem jako opiekuna?????????????????????????????????
my nie prowadzimy wizyty typu godzinka i spadaj do domku-jestesmy z chorym 24/7,i to jest naprawde ciezka ,cholernie ciezka praca!!!
w glowie takiej osoby opiekujacej sie rodzi sie pytanie wlasnie o siebie-w koncu o siebie,bo przeciez Matka Tereska byla jedna i tak na dobra sprawe nikt chyba nie musi sie az tak poswiecac,ale z drugiej strony jest jescze takie cos jak wlasnie czlowieczenstwo .....
moze zaczniecie najpierw czytac co napiszenie madrzy tego swiata -bo na pisaniu wasza rola chyba sie zaczyna i konczy .....
w przypadku chorob psychicznych rozwazamy sytuacje chorego,ale nie zapominajmy o osobach bliskich,bo to im sie nalezy pomoc w pierwszym rzedzie:))
Schizofrenia dodał : ~Nutka, 30-04-2012 08:26
chorba dodał : ~Mart, 12-07-2011 15:50
to horror dodał : ~niki, 02-07-2011 19:11
leki dodał : ~ja, 24-02-2011 14:53