Czy na reumatyzm mogą chorować najmłodsi pacjenci?

Reumatyzm objawiający się bólem stawów w całym ciele najczęściej dotyczy osób dorosłych. Nie oznacza to jednak, że osoby młode, czy nawet dzieci nie chorują na to schorzenie. Według Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej, ponad 300 tys. Polaków, w tym osób młodych, cierpi na choroby reumatyczne. Rocznie w kraju na leczenie tych schorzeń wydaje się ponad 2 mld zł, z czego aż 60 proc. pokrywają sami pacjenci.

Dzieci z bólem stawów

Nie istnieje ani dolna, ani górna granica wieku zachorowania na reumatyzm. Lekarze znają przypadki kilkumiesięcznych niemowląt chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba reumatyczna może pojawić się w każdym wieku, zwłaszcza u osób, u których w najbliższej rodzinie występował reumatyzm. W takim przypadku na schorzenie to mogą zapaść nawet małe dzieci, zwłaszcza z nadwagą, które prowadzą spokojny, siedzący tryb życia. Dobra dieta i dużo ruchu na świeżym powietrzu może uchronić je przed negatywnymi skutkami chorób reumatycznych.

Reumatoidalne zapalenie stawów

U dzieci najczęściej w zakresie chorób reumatycznych mówi się o reumatoidalnym zapaleniu stawów. Objawami tego schorzenia są opuchnięte, bolące stawy, zwłaszcza kolan i łokci. Dziecko ma trudności w poruszaniu się. Dolegliwości wzmagają się w czasie negatywnego biometru, w jesienne, chłodne i wilgotne dni. Na reumatoidalne zapalenie stawów mogą chorować nawet roczne dzieci. Jeśli rodzic zauważy pierwsze objawy choroby, która może mieć podłoże reumatyczne, powinien dla pewności skonsultować się z lekarzem specjalistą. Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów są swoiste i trudno ich nie zauważyć. Rodzic nie powinien ich lekceważyć.

Nie do końca są znane przyczyny występowania u dzieci reumatoidalnego zapalenia stawów. Choroba związana jest z układem immunologicznym człowieka, który wytwarza przeciwciała atakujące własne komórki – w tym przypadku układ kostno-stawowy. Czynnikiem sprzyjającym jej powstaniu są częste infekcje u dziecka, którym należy zapobiegać np. poprzez szczepienia i podawanie dziecku farmaceutyków zwiększających odporność. Warto też hartować organizm dziecka od najmłodszych lat – nie przegrzewać go, nawet podczas pobytów na dworze.

Leczenie reumatyzmu u dzieci

Bardzo ważne jest, aby rodzic podejrzewający reumatyzm u dziecka, zgłosił się do lekarza specjalisty, który po rozpoznaniu młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów może natychmiast rozpocząć długofalowe leczenie. Reumatyzm jest chorobą przewlekłą, wymagającą nie tylko przyjmowania odpowiednich leków, ale i rehabilitacji oraz ćwiczeń.

Zalecany jest aktywny tryb życia i prowadzenie diety bogatej w białko i fosfor, co może spowolnić, a nawet powstrzymać rozwój choroby. Fosfor i wapń znajdziemy w serach, rybach i mleku, a witaminy w naturalnej postaci – w warzywach i owocach. Białko należy aplikować do diety dziecka narażonego lub chorego na reumatyzm wprost z mięsa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*

Copyright by DrogaPoZdrowie.pl - Portal Wiedzy o Zdrowiu (c) 2009 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone