Czy matka z wirusem HIV może karmić piersią?

Wykrycie wirusa HIV w organizmie kobiety nie niweczy całkowicie jej planów macierzyńskich, choć do zapłodnienia musi dojść w kontrolowanych warunkach – drogą inseminacji lub invitro. Przy zapłodnieniu naturalnym partner mógłby również zarazić się wirusem HIV. Niemniej, matka, która jest nosicielką wirusa, może urodzić w pełni zdrowe dziecko. Czy może ona karmić piersią?

Opieka specjalistyczna

Przez cały okres ciąży, a nawet w trakcie przygotowań do poczęcia dziecka, kobieta mająca wirus HIV, powinna pozostawać pod troskliwą opieką nie tylko lekarza ginekologa, ale również lekarza zajmującego się leczeniem osób zakażonych HIV. W czasie ciąży i porodu, kobieta musi stale przyjmować leki antyretrowirusowe. Są one podawane także noworodkowi od chwili urodzenia. Dzięki temu zmniejsza się znacząco ryzyko przeniesienia zakażenia także na nowonarodzone dziecko. Leki antyretrowirusowe zwalniają namnażanie się wirusa HIV w organizmie osoby zakażonej.

Poród w takim przypadku powinien zostać rozwiązany przez cesarskie cięcie, co zwiększa szanse na urodzenie w pełni zdrowego dziecka. Dzieje się tak w 99 procentach przypadków.

Karminie piersią niezalecane

Pomimo faktu, że lekarze mówią o konieczności karmienia noworodków piersią i o tym, że mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka, to jednak w przypadku mam zakażonych wirusem HIV karmienie naturalne nie jest zalecane. Stwarza ono zbyt duże ryzyko przeniesienia zakażenia na dziecko.

Mleko zarażonej matki może zawierać w sobie wirus HIV, nie można więc tak narażać noworodka, który po cesarskim cięciu może mieć duże szanse na bycie wolnym od wirusa HIV. Zgodnie z Protokołem klinicznym WHO z 2006 roku w krajach Unii Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych obowiązuje zakaz karmienia piersią przez kobiety zakażone wirusem HIV. Młoda matka seropozytywna, czyli zarażona HIV stanowi największe zagrożenie dla nowo narodzonego dziecka w pierwszych miesiącach jego życia. Jeśli pomimo istniejącego ryzyka matka decyduje się na karmienie piersią, musi zachować wyjątkowo ścisłą higienę piersi.

Jeśli natomiast wiadomo, że zarówno matka, jak i jej nowo narodzone dziecko są nosicielami wirusa HIV, nie ma powodów, dla których należałoby się powstrzymać od karmienia naturalnego. Prawdopodobnie wpłynie ono jedynie pozytywnie na zdrowie dziecka. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*