Czy łupież różowy Gilberta jest groźny?

Czy każda choroba związana z łupieżem zawsze wygląda tak samo? Czy istnieje schorzenie bez „klasycznego” łupieżu na skórze owłosionej głowy? Czym jest łupież Gilberta i czy zagraża naszemu zdrowiu?

łupież różowy gilbertaCzym jest łupież różowy Gilberta?

Schorzenie to należy do grupy chorób dermatologicznych nazywanych dermatozami rumieniowymi i z ogólnie znanym pojęciem łupieżu ma niewiele wspólnego. Co dokładnie go wywołuje nie wiadomo. Podejrzewa się, iż odpowiadają za niego wirusy z grupy Herpes.

Czy łupież Gilberta zaraża naszemu zdrowiu?

Jest ostrą chorobą o charakterystycznym przebiegu, ale nie groźną. Z reguły o przebiega łagodnie oraz nie stwarza ryzyka poważnychpowikłań.

Jak przebiega ta choroba?

Przebieg łupieżu Gilberta jest bardzo charakterystyczny. Choroba rozpoczyna się od pojawienia się na tułowiu różowej blaszki zwiastunowej, którą stanowi owalna, łuszcząca się plama. Lokalizuje się ona najczęściej na tułowiu bądź bliższych odcinkach kończyn, zwykle górnych. Czasami jej wystąpienie mogą poprzedzać nieswoiste objawy przypominające infekcję, takie jak stan podgorączkowy, ogólne osłabienie, bóle głowy, stawów, złe samopoczucie. Blaszka zwiastunowa utrzymuje się na tułowiu zwykle około 2 tygodni, po czym dołączają do niej liczne mniejsze blaszki o takim samym charakterze, również różowe o złuszczającej się powierzchni. Charakterystyczne są dwie cechy – po pierwsze wszystkie następne blaszki mają mniejszą średnicę od zmiany macierzystej, a po drugie układają się na wzór gałęzi choinki. Wykwitem typowym dla tej dermatozy jest różowa plama z obwódką ze złuszczającego się naskórka, co łączy łupież Gilberta z innymi schorzeniami, charakteryzującymi się łupieżem. Plamistym zmianom może towarzyszyć świąd o różnym nasileniu. Po kilku, a czasami nawet kilkunastu tygodniach zmiany ustępują samoistnie, nie pozostawiając blizn ani przebarwień. Łupież Gilberta często jest mylony z łuszczycą, grzybicą bądź łojotokowym zapaleniem skóry.

Kogo dotyczy łupież Gilberta?

Schorzenie najczęściej dotyka osoby młode, zwłaszcza dzieci. Nie jest jednak chorobą zakaźną, co oznacza że nie można się nią zarazić nawet przy bezpośrednim kontakcie z wykwitami. Zwykle jednorazowe przechorowanie zabezpiecza przed kolejnym epizodem łupieżu Gilberta. Zauważono większe natężenie występowania tej dermatozy z miesiącach zimowych.

Jak leczy się łupież różowy Gilberta?

Łupież Gilberta należy do tych niewielu schorzeń dermatologicznych, które szczęśliwie ustępują samoistnie bez konieczności uporczywej terapii. Mało tego, choroba znika bez pozostawienia jakiegokolwiek śladu. Z uwagi na łuszczący się naskórek można stosować preparaty nawilżającebądź natłuszczające. Gdy z powodu silnego świądu dochodzi do pogorszenia jakości życia, wskazane są preparaty wyciszające. Czasami leki przeciwhistaminowe przynoszą ulgę. W przypadku utrzymującej się gorączki, dolegliwości bólowych głowy lub stawów, należy zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne. Łupież różowy Gilberta należy po prostu przechorować, gdyż nie mamy wpływu na jego przebieg. Możemy tylko zwalczać objawy towarzyszące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*