Czy kobiety są gorzej leczone kardiologicznie?

Kardiolodzy z European Society od Cardiology (ESC) alarmują, iż kobiety z chorobami serca są gorzej leczone niż mężczyźni. Przypuszczenie to mają potwierdzać wyniki badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych przez National Health and Nutrition Examination Surveys.

Badania te pokazują, że w ciągu ostatnich 20 lat, u kobiet w wieku 35-53 lata, znacznie wzrosła częstość pojawiania się zawału serca. Natomiast u mężczyzn w tej samej grupie wiekowej odnotowano spadek częstości występowania zawału serca. Naukowcy z wyników tych badań wynoszą, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowe i/lub mniej dbałe leczenie kobiet w porównaniu do mężczyzn. Wygląda na to, iż kobiety cierpiące na choroby serca są ofiarami mylnego przeświadczenia lekarzy, iż to choroby serca są bardziej niebezpieczne dla mężczyzn.

Zdaniem ekspertów z ESC w badaniach naukowych w dziedzinie kardiologii powinno się wyraźnie uwzględniać nie tylko wiek osób badanych ale i płeć. Wiadomym bowiem jest, iż pomiędzy kobietami i mężczyznami istnieją duże różnice nie tylko fizjologiczne, ale również różnice w farmakokinetyce i farmakodynamice leków. Przykładowo u mężczyzn zazwyczaj występuje miażdżyca dużych tętnic wieńcowych, a u kobiet częstą bezpośrednią przyczyną epizodów niedokrwienia serca jest choroba małych naczyń wieńcowych. Dlatego też ESC zwróciło się do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o ustanowienie wymogu uwzględniania reprezentatywnej grupy kobiet w badaniach klinicznych.

Źródło: www.pulsmedycyny.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*