Czy grozi nam epidemia krótkowzroczności?

Jak wynika z badań w Polsce na krórtkowzroczność cierpi już niemal co trzeci obywatel. Na podstawie danych z innych krajów wynika, że coraz częściej ta wada wzroku dotyczy dzieci i nastolaktów.

Przyczyną jest to, że dzieci spędzają coraz to więcej czasu przed komputerm lub czytają i oglądają z bardzo bliskiej odległości. Poprzez to dochodzi do tzw. wydłużenia się gałki ocznej, a im dłuższa jest oś gałki ocznej tym trudniej jest dostrzec przedmioty znajdujące się w oddali.

Na przestrzeni wielu lat zostało przeprowadzonych wiele badań próbujących ustalić, co jest przyczyną krótkowzroczności. Do niedawna pewną przyczyną (w 87%) było podłoże genetyczne – tak twierdzi dr Hammond z St.Thomas Hospital w Londynie. Jednak kilka tygodni temu dr Kathryn Rose z University of Sydney przedstawiła wyniki badań przeprowadzone w Indiach i w Izraelu, z których wynika że kluczową rolę w powstawaniu krótkowzroczności odgrywa tryb życia, a nie podłoże genetyczne.

Kilka lat temu w czasopismie Nature ogłoszono kolejna hipotezę rozwoju krótkowzroczności mówiącą, iż dzieci które zasypiają przy włączonej lampce nocnej, są bardziej narażone na rozwój krótkowzroczności. Tłumaczono to tym, iż nadmiar światła, dostarczany w okresie szybkiego wzrostu oka powoduje ciągłe wydłużanie się gałki ocznej. Tą hipotezę obaliła jednak prof. Karla Zadnick z Ohio State University.
Przeprowadzono również badania mające na celu sprawdzić, czy nasza dieta może mieć wpływ na powstanie krótkowzroczności. W 2002 roku prof. Loren Cardain udowodnił, że nadmiar węglowodanów w diecie jest przyczyną rozwoju krótkowzroczności. Bowiem wzrost stężenia insuliny stymuluje gałkę oka do zbyt mocnego wydłużania się. Teza ta została poparta badaniami przeprowadzonymi u ptaków.

Pamiętajmy jednak, że krótkowzroczność pojawia się dopiero w wieku 7-11 lat oraz w okresie zwiększonego wzrostu. Dowiedziono rówież, iż nieco częściej od chłopców na tę chorbę cierpią dziewczynki. Czy jest możliwość skorygowania tej wady wzroku?

Najczęściej stosowaną metodą leczenia krótkowzroczności jest stosowanie specjalnych okularów i soczewek. Z pomocą przychodzą również leki zawierające: pirenzepinę lub atropinę. Można je jednak stosować bardzo krótko ze względu na uciążliwe działania niepożądane.

Pamiętajmy również, że bardzo istotne znaczenie, szczególnie w przypadku dzieci ma częste przebywanie na podwórku, na świeżym powietrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*