Czy ektoina jest skuteczna w walce z alergią?

Alergie występują coraz częściej, zwłaszcza w krajach rozwiniętych i wysoce rozwiniętych, co może być związane ze znacznym zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. W walce z objawami alergii pomagają leki przeciwalergiczne, w tym ektoina.

Nowość na rynku farmaceutyków dla alergików

Alergiczny nieżyt nosa, astma oskrzelowa czy pokrzywka to tylko jedne z wielu powszechnie diagnozowanych chorób alergicznych. Leczy się je z zastosowaniem preparatów przeciwalergicznych, a nowością w tej grupie asortymentowej jest ektoina. To naturalna substancja, która pomaga w walce z objawami alergii.

Ektoina jest cząsteczką wykazującą ochronne i nawilżające działanie. Jest ona otrzymywana z ekstremofilów, czyli mikroorganizmów dostosowanych do życia w skrajnie niesprzyjających warunkach środowiskowych. Mikroorganizmy te spotyka się na pustyniach, w słonych jeziorach, a nawet w gejzerach. Wytwarzają one substancję – ektoinę, która skutecznie chroni je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, m.in. przed wysokim promieniowaniem UV, wysoką temperaturą otoczenia czy skrajnie niską wilgotnością. Ta sama substancja działa ochronnie i stabilizująco na komórki człowieka.

Działanie ektoiny polega na wiązaniu cząsteczek wody i tworzeniu bariery ochronnej dla komórki, która dzięki temu nie traci wody. Ektoina wykazuje działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne i nawilżające.

Zastosowanie ektoiny w praktyce

Odkrycie naukowców w zakresie cech charakterystycznych ektoiny i jej wpływu na komórki ludzkie było przełomem w leczeniu alergii różnego pochodzenia. Obecnie leki zawierające ektoinę stosowane są w łagodzeniu objawów alergii błon śluzowych nosa i oczu, w tym:

  • kichania,
  • nieżytu nosa,
  • wodnistego kataru,
  • łzawienia oczu,
  • zaczerwienienia powiek.

Także i dermatolodzy docenili korzystne działanie ektoiny na organizm człowieka i wykorzystują ją do leczenia i łagodzenia objawów atopowego zapalenia skóry, które również może mieć podłoże alergiczne. Z uwagi na nawilżające właściwości ektoiny, powoduje ona wiązanie wody w tkankach skóry i jej nawilżenie. Prowadzi to do zmniejszenia świądu odczuwanego przez pacjenta i szorstkości jego skóry. Stosowana jest ona w produkcji kremów i balsamów do ciała.Dzięki temu, że ektoina nie wykazuje negatywnego działania na organizm człowieka, może być ona stosowana w leczeniu alergii nawet u dzieci i osób o szczególnie wrażliwej skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*

Copyright by DrogaPoZdrowie.pl - Portal Wiedzy o Zdrowiu (c) 2009 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone