Czy dzieci mogą chorować na migrenę?

Osoby cierpiące na migrenę często przyznają, że pierwsze takie dolegliwości zaczęły odczuwać jeszcze w okresie dziecięcym. Jednak przypadłość ta u najmłodszych pacjentów objawia się trochę inaczej niż u dorosłych, choć przyczyny powstawania migreny są dokładnie takie same.

Skąd migrena u dzieci?

Medycynie nie udało się jeszcze jednoznacznie wyjaśnić, skąd bierze się to schorzenie. Wiadomo jednak, że przypadłość ta może być dziedziczona. Dlatego jeśli przynajmniej jeden z rodziców cierpi na migrenę bądź też choroba ta pojawiała się u dziadków lub bliskich krewnych, jest spore prawdopodobieństwo, że i u dziecka z czasem wystąpi migrena. Co gorsza, pierwszych ataków można się spodziewać już w bardzo młodym wieku, dlatego warto obserwować dzieci znajdujące się w grupie ryzyka pod kątem objawów towarzyszących migrenie.

U najmłodszych dzieci migrena jest dosyć rzadka. Pomiędzy trzecim a ósmym rokiem życia objawy migreny zauważa się u około trzech procent dzieci, ale już w wieku nastoletnim choroba ta występuje niemal tak samo często, jak u ludzi dorosłych. Widać też zależność pomiędzy wiekiem a płcią: w gronie najmłodszych migrena częściej atakuje chłopców, ale wśród nastolatków na migrenę skarżą się głównie dziewczynki.

Co drugi chory na migrenę pierwszych ataków doświadcza w wieku dziecięcym lub nastoletnim. Zwykle migrena nabyta w dzieciństwie towarzyszy pacjentom już do końca życia, jednak zdarza się, że po okresie pokwitania bóle głowy samoistnie ustępują.

Jak wygląda migrena u dzieci?

Objawy migreny u dzieci są dość podobne do tych występujących u dorosłych. Ale jest kilka znaczących różnic. U dzieci ból głowy nie musi być jednostronny i pulsujący, zdarzają się również bóle dwustronne, o charakterze rozpierającym lub ściskającym. Ponadto, ból głowy u dziecka bywa często krótszy niż u dorosłego – atak stwierdza się już przy godzinnym bólu, a nie czterogodzinnym jak u dorosłych.

Migrena kojarzy się przede wszystkim z silnym bólem głowy, jednak u dzieci ten objaw może w ogóle nie występować, co utrudnia rozpoznanie schorzenia u małego pacjenta. Migrenowym bólom głowy towarzyszą przeróżne objawy, jak wymioty, bóle brzucha, suchość w ustach, zimne stopy i dłonie, biegunka. Dotykają one również dorosłych, ale zdecydowanie częściej stwierdzane są u dzieci. Podczas napadu u dziecka może dojść tylko do samych wymiotów albo niedowładu kończyn, co nie zawsze jest kojarzone przez rodziców z migreną. Szczególnie u dzieci w wieku 4-8 lat migrena pojawia się pod postacią inną niż ból głowy. Dzieci skarżą się wtedy także na zaburzenia równowagi, poczucie niezrozumiałego lęku, nadwrażliwość na dźwięki, zapachy i światło. Rzadko, ale zdarza się, iż migrena ma tylko postać brzuszną, to znaczy że zamiast bólu głowy pacjenta męczy silny ból brzucha.

Diagnostyka migreny u dzieci

U najmłodszych pacjentów zdiagnozowanie migreny jest bardzo trudne, bo bóle głowy i pozostałe objawy mogą być przyczyną zupełnie innych chorób, np. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych albo skutkiem jakiegoś urazu. U starszych dzieci diagnostyka wygląda podobnie jak u dorosłych. Przeprowadzany jest wywiad medyczny, a w razie wątpliwości zlecane są dodatkowe badania wykluczające lub potwierdzające, iż ból głowy nie jest objawem jakiegoś schorzenia, lecz wynika wyłącznie migreny.

Choroby tej nie da się wyleczyć, można jedynie ograniczyć liczbę i natężenie ataków. Dzieciom szkodzi przede wszystkim stres, silne emocje, za mała lub za duża ilość snu, zmęczenie, zmiany pogody, zbyt długie oglądanie telewizji, narażenie na intensywne bodźce (np. hałas), nadmiar słodyczy, niektóre leki. U dziewczynek atak migreny może się pojawić w okresie owulacji lub podczas miesiączki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*

Copyright by DrogaPoZdrowie.pl - Portal Wiedzy o Zdrowiu (c) 2009 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone