Czy dieta może wpłynąć na przebieg depresji?

Zbilansowana dieta ma wiele udowodnionych korzystnych oddziaływań dla organizmu. Depresja jest jedną z chorób, w której żywienie nie pozostaje rzeczą obojętną. Jak dieta może wpływać na przebieg depresji? Dlaczego węglowodany są tak ważne dla mózgu? Które witaminy mogą pomóc w walce z depresją? Czy istnieje uniwersalna dieta dla każdego chorego na depresję?

Czym jest depresja?

Depresja jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego charakteryzującą się obniżeniem nastroju, napędu życiowego, zaburzeniem rytmów biologicznych, zwłaszcza snu i czuwania oraz stałym lękiem. Przeważnie wymaga długotrwałego leczenia farmakologicznego. Stosowane preparaty wpływają na neuroprzekaźniki w mózgu modyfikując w ten sposób nasz nastrój.

 

dieta w depresjiCzy dieta może wpływać na przebieg depresji?

Właściwa dieta ma ogromny wpływa na nasze samopoczucie. Zdrowe odżywianie może zredukować prawdopodobieństwo obniżenia nastroju. Zbilansowana dieta bowiem poprawia funkcjonowania naszego mózgu, a zaburzenie tego procesu stanowi istotę rozwoju depresji.

  • Podstawowym pokarmem dla mózgu jest glukoza. Odpowiednia jej podaż w diecie znacznie redukuje prawdopodobieństwo depresji.
  • Mózg jest w przeważającej ilości zbudowany z tłuszczów. Ich dostawa w diecie zapewnia budulec dla tkanki nerwowej i jego prawidłowe funkcjonowanie.
  • Nauroprzekaźniki powstają z tego, co dostarczymy do organizmu w naszym pożywieniu. Im więcej korzystnych z punktu widzenia mózgu składników, tym lepiej będzie on działał.
     

Nie należy jednak zapominać, iż dieta stanowi swoisty rodzaj profilaktyki, element modyfikujący przebieg choroby bądź terapię uzupełniającą. W zaawansowanych przypadkach choroby konieczna bywa wizyta u specjalisty.

Jak dieta może oddziaływać na neuroprzekaźniki?

Główną grupą leków, najpowszechniej stosowaną w leczeniu depresji, są selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, nasilające przewodnictwo serotoninergiczne w ośrodkowym układzie nerwowym. Serotonina powszechnie nazywana jest przekaźnikiem szczęścia. Powstaje ona z tryptofanu, który bez problemu możemy odnaleźć w popularnych produktach spożywczych. Bogate w ten aminokwas są mięsa, ryby, twaróg, żółty ser oraz jaja.

Jakie tłuszcze mogą modyfikować nasz nastrój?

Najistotniejsze z punktu widzenia naszego mózgu są kwasy omega -3, które regulując nastrój, poprawiając samopoczucie i redukując napięcie w sytuacjach stresowych, zmniejszają prawdopodobieństwo rozwoju depresji. Ich źródłem są głównie tłuste ryby morskie, takie jak makrela, tuńczyk czy łosoś.

Czy czekolada naprawdę wpływa na przebieg depresji?

Czekolada kojarzona jest ostatnią deską ratunku w przypadku złego samopoczucia . Nie bez powodu nasz organizm jej się domaga, Czekolada to głównie tłuszcz i cukier, czyli coś, czego nasz układ nerwowy pragnie najbardziej. Mózg z tłuszczu jest zbudowany, a glukozą się karmi. Czekolada ponadto zawiera substancje poprawiające dotlenienie tkanki nerwowej. Ta słodycz działa jednak tylko doraźnie, przewlekłe stosowana prowadzi nieuchronnie do otyłości, która z całą pewnością zrujnuje dobry nastrój.

Jakie cukry jeść, by zmniejszyć prawdopodobieństwo złego nastroju?

Glukoza stanowi jedyny substrat odżywiający tkankę nerwową. Jej niedobór skutkuje gorszym działaniem mózgu nie tylko w sferze intelektualnej, ale również emocjonalnej, pogarszając samopoczucie. Nasz mózg lubi dużo cukru utrzymującego się na stałym poziomie. Należy zatem spożywać posiłki tak, aby nigdy mu go nie brakowało. W tym celu najkorzystniejsze jest dostarczanie do organizmu węglowodanów złożonych, wolno wchłaniających się z przewodu pokarmowego. Cukry proste powodują szybki wzrost poziomu glukozy, a następnie jej szybki spadek. Zdecydowanie nie poprawia to nastoju, gdyż najpierw czujemy się „zasłodzeni”, po czym znowu jesteśmy głodni. By zapewnić właściwą dostawę glukozy do mózgu na wiele godzin, należy spożyć na przykład płatki owsiane, pieczywo pełnoziarniste, warzywa czy owoce.

{:PAGE_BREAK;:}
Które witaminy mogą pomóc w walce z depresją?

1) W przypadku depresji najistotniejszą grupą witamin są witaminy B. Każda z nich działa korzystnie na nasz nastrój za pomocą innych mechanizmów.

Witamina B1 sprzyja dostawie glukozy do komórek nerwowych, a B6 oraz B12 stymulują wytwarzanie korzystnych neurotransmiterów. Również witamina B9, czyli powszechnie znany kwas foliowy, ma działanie przeciwdepresyjne.

Źródłem tych witamin są:

  • rośliny strączkowe- głównie groch i fasola,
  • mleko i jego przetwory,
  • jaja,
  • mięsa – przede wszystkim drób i wołowina,
  • wątroba,
  • orzechy,
  • kasza gryczana,
  • płatki owsiane,
  • pieczywo razowe.

2) Witaminą odpowiadającą przede wszystkim za depresję sezonową jest witamina D, wytwarzana pod wpływem światła słonecznego. Jej niedobór zauważa się zwłaszcza  w okolicach narażonych na deficyt promieni słonecznych, głównie w północnej europie. Indukuje ona produkcję serotoniny. Suplementacja witaminy D wykorzystywana jest razem z fototerapią do leczenia depresji sezonowej.

Które pierwiastki wpływają na ryzyko depresji?

Właściwa równowaga zarówno mikro- jak i makroelementów sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu całego organizmu. Istnieje jednak kilka pierwiastków mających duże znaczenie w przypadku depresji.

  • Magnez – jego niedobór odpowiada za rozdrażnienie, zły nastrój i zaburzenia snu. Jedząc więcej bananów, orzechów, migdałów, czekolady, pieczywa pełnoziarnistego oraz mięs możemy zapobiec tym dolegliwościom, podnosząc jego poziom w swoim organizmie.
  • Żelazo  – stanowi niezbędny element do wytwarzania hemoglobiny zawartej w krwinkach czerwonych i służącej do transportu tlenu. Kalkulacja jest bardzo prosta-im mniej żelaza, tym mniej hemoglobiny i gorsza dostawa tlenu do tkanek, również mózgu. Niedotleniona tkanka nerwowa funkcjonuje gorzej. Jesteśmy ciągle zmęczeni i przygnębieni. Żelazo poprawiając utlenowanie mózgu, jednocześnie korzystnie wpływa na nasz nastrój. Odnajdziemy je w mięsach, roślinach strączkowych i pieczywie pełnoziarnistym.
  • Wapń – jest niezbędny dla prawidłowej pobudliwości komórek nerwowych. W celu dostawczemu go do organizmu jedzmy więcej produktów mlecznych.
  • Cynk – ułatwia neurotansmisję. Jego źródłem są przede wszystkim owoce morza, pieczywo pełnoziarniste, jaja, ryby oraz warzywa.

Co zatem jeść, żeby dobrze się czuć?

Za najzdrowszą dietę i jednocześnie najkorzystniej wpływająca na samopoczucie uważa się dietę śródziemnomorską, bogatą w warzywa, owoce, sałatki, ryby oraz orzechy. Nie ma jednak reguły i żywienia „przeciwdepresyjnego” uniwersalnego dla wszystkich. Każdy powinien sam, w oparciu o wiedzę i preferencje smakowe, skomponować własny jadłospis poprawiający nastrój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*