Tu jesteś: Porady zdrowotne

Czy bańki pomagają na przeziębienie?

dodano: 28-10-2012 - aln

Technika leczenia przeziębienia przy użyciu szklanych lub gumowych baniek jest znana w Polsce od lat. Mimo, że pojawiły się nowoczesne metody leczenia, to i tak wielu z nas ucieka się do stawiania baniek, aby pozbyć się uciążliwej grypy, czy ostrych infekcji dróg oddechowych.

Czym są bańki?

Mianem baniek wykorzystywanych do leczenia zapalenia dróg oddechowych, określa się niewielkie szklane lub gumowe naczynia, które po podgrzaniu przysysają się do skóry. Najczęściej bańki stawiane są na plecach i na klatce piersiowej, ale konieczne jest przy tym omijanie obszarów:
·         kręgosłupa,
·         obojczyków,
·         brodawek piersiowych,
·         serca,
·         żołądka,
·         mostka.
Zassanie ciała przez bańkę jest możliwe, ponieważ pod wpływem ognia znajdującego się przez moment w bańce, rozrzedzone zostaje powietrze. Bańki dają lepszy efekt leczniczy, jeśli przed ich położeniem skóra pacjenta zostanie posmarowana maścią lub żelem.
 

Jak działają bańki?

W trakcie zasysania skóry przez bańki dochodzi do jej przekrwienia, przez co pękają drobne naczynia krwionośne. Miejscowo mogą pojawić się wybroczyny, które z czasem znikają. Bańki mają na celu pobudzenie naturalnej odporności organizmu, ale zabieg ten powinno się przeprowadzać wyłącznie na wyraźne zalecenie lekarza. Najczęściej ma to miejsce w przypadku zapalenia płuc czy też ostrych nieżytów w górnych drogach oddechowych pacjenta.
 

Czy jest to skuteczne?

Nie potwierdzono w 100% tego, że bańki są w stanie leczyć jakiekolwiek choroby, w tym przeziębienia, czy zapalenia płuc. Niemniej jednak, są one od lat stosowane w domowym leczeniu tego typu schorzeń, z dobrym rezultatem.Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...