Tu jesteś: Porady zdrowotne

Astma wysiłkowa objawy i leczenie

dodano: 30-07-2013 - mgr farm. Agnieszka Wojtala

Astma wysiłkowa to dość rzadko występujący rodzaj astmy. Jak nazwa wskazuje pojawia się w wyniku wysiłku, któremu poddawany jest organizm. Astma tego rodzaju może występować zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych i powinna być poddawana leczeniu oraz kontroli. Jest szczególnie niebezpieczna w połączeniu z astmą alergiczną.

 

W jaki sposób wysiłek wywołuje astmę?

W trakcie wytężonego wysiłku oddychamy głęboko, zarówno nosem jak i ustami. W ten sposób do oskrzeli wpada nieocieplone powietrze. Dodatkowym czynnikiem jest to, iż w trakcie wysiłku pocimy się, co jest naturalną reakcją na przegrzanie. Ale w trakcie tego znowu dochodzi do ochłodzenia ciała. Niska temperatura sprzyja zwiększonemu przepływowi krwi przez oskrzela, co prowadzi do ich obrzęku. Kolejnie dochodzi do obkurczenia się naczyń i utrudnionego odpływu powietrza. A to wszystko w  konsekwencji doprowadza do pojawienia się objawów astmatycznych.
 

astma wysiłkowaObjawy astmy wysiłkowej

W trakcie napadu astmy wysiłkowej zauważalne są:
-uporczywy kaszel
-duszność
-ciężkość w klatce oddechowej
-świszczący oddech
Objawy astmy wysiłkowej pojawiają się zazwyczaj zaraz po ustaniu wysiłku lub co bardzo rzadko się zdarza po 5-8godzinach. W przypadku osób cierpiących równolegle na astmę alergiczną przeforsowanie się może mieć niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje. W trakcie napadu astmy wysiłkowej przy wysokim stężeniu alergenu może dojść nawet do utraty przytomności i sinicy.
 
Jak zapobiec napadowi astmy wysiłkowej?
Chory będący świadomy swej choroby przed planowanym wysiłkiem powinien przejść przez kilkunastominutową rozgrzewkę. Można również zastosować wypisywane na receptę aerozole wziewne, które zażywa się na około godzinę przed wysiłkiem. Rozszerzają oskrzela i przygotowują je na wzmożoną aktywność. Po zakończonym wysiłku warto również odpocząć.
 
Diagnostyka i leczenie
W przypadku astmy potwierdzenie choroby uzyskuje się w trakcie próby wysiłkowej. U astmatyków dochodzi wtedy do obkurczenia oskrzeli. W przypadku osób cierpiących na astmę wysiłkową leczenie polega na unikaniu wysiłku. Osoby, które lubią żyć aktywnie mogą ćwiczyć ale do planowanego wysiłku muszą się przygotować. Nie mogą jednak przeforsowywać się, bo napad może pojawić się w najmniej oczekiwanej chwili, a co najważniejsze napad może być bardzo nasilony i trudny do opanowania.  

Każda osoba chora na astmę oskrzelową powinna być pod stałą opieką lekarza. On może zaordynować  leki, które łagodzą napad np. glikortykosterydy, kromony. Przed intensywnym wysiłkiem można wspomóc się również krótko działającymi beta-2-mimetykami. 

 Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...