Astma aspirynowa

Astma aspirynowa to dość specyficzny rodzaj astmy. Nie należy jednak bagatelizować jej objawów, bo w przypadku osób cierpiących na tę chorobę, przyjęcie jednej tabletki zawierającej kwas acetylosalicylowy lub inny niesterydowy lek przeciwzapalny może skończyć się zgonem. Poznajmy więc jej oblicze.

Przyczyny rozwoju astmy aspirynowej

Aspiryna (nazwa handlowa preparatu, który zawiera kwas acetylosalicylowy) to lek zaliczany do grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych czyli NLPZ. Zdecydowana większość substancji zaliczanych do tej grupy, w tym kwas acetylosalicylowy ma ten sam mechanizm działania. Hamują bowiem tzw. cyklooksygenazę COX-1. Aktywują dzięki temu serię substancji zwanych mediatorami stanu zapalnego, które doprowadzają do skurczu oskrzeli. Przy nadwrażliwości na kwas ASA (acetylosalicylowy) i inne NLPZnagły skurcz oskrzeli w połączeniu z dusznością, napadem kaszlu może doprowadzić do stanu bezpośrednio zagrażającemu życiu. Skąd bierze się ta specyficzna nadwrażliwość, tego jak na razie nie wiadomo.

Kto powinien uważać?

Bardzo często o tym, że chorujemy na astmę aspirynową dowiadujemy się po pierwszym, negatywnym kontakcie z kwasem ASA i innymi NLPZ. Pamiętajmy jednak, że reakcja nadwrażliwości na te substancje może rozwinąć się jednak dopiero w życiu dorosłym. Statystyki pokazują, iż najbardziej narażone są kobiety, szczególnie po 30 roku życia. Dodatkowym czynnikiem jest już potwierdzona astma oskrzelowa z tendencją do nieżytu nosa i zatok przynosowych. Ze względu na liczne działania niepożądane kwasu ASA, w tym ryzyko rozwoju astmy aspirynowej, nie powinno się podawać preparatów zawierających tej substancji dzieciom!!!Wiek dopuszczający do spożycia preparatów, które w swoim składzie zawierają kwas ASA jest stale podnoszony i jak na razie leki tego typu można ordynować dopiero od 18 roku życia.

Czym się objawia astma aspirynowa?

Początek tej choroby, jak na odmianę astmy, jest dość niespecyficzny. W pierwszym okresie, często po jakiejś infekcji wirusowej zostaje katar. Ma on charakter przewlekły i nie do końca wiadomo skąd się bierze. Kolejnie pojawiają się polipy w nosie, a następnie typowe dla astmy objawy takie jak: kaszel, duszności, trudności w oddychaniu. Osoba cierpiąca na astmę aspirynową po przyjęciu leku zawierającego kwas acetylosalicylowy lub inny NLPZ na ogół po około kilkunastu minutach zaczyna mieć objawy choroby:

-nagły atak duszności, kaszel

-świąd, łzawienie oczy

-zaczerwienienie, obrzęk twarzy, uczucie gorąca na twarzy

-wyciek wodnistej wydzieliny z nosa

W momencie, gdy objawy nasilają się coraz bardziej, pojawiają się mdłości, wymioty, drgawki, bóle i zawroty głowy należy jak najszybciej wezwać pogotowie lub udać się do szpitala. Sytuacja ta może świadczyć o rozwijającym się wstrząsie anafilaktycznym, który zagraża życiu.

Jak leczyć astmę aspirynową?

Tak jak w przypadku innych postaci astmy np. alergicznej czy wysiłkowej najlepiej unikać kontaktu z czynnikiem wywołującym napad. Należy więc przy kupnie leków w aptece zawsze pytać o zawartość kwasu acetylosalicylowego. Uważać trzeba szczególnie na leki przeciwbólowe, na migreny oraz na przeziębienie. Nie kupujmy więc leków i preparatów z niesprawdzonego źródła oraz na własną rękę, jeśli nie jesteśmy pewni, że nic nam nie zaszkodzi. Unikajmy preparatów, które w swoim składzie zawierają: kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, ketoprofen, metamizol, kwas indolooctowy i inne mniej spotykane. Najbardziej uniwersalnym lekiem na ból, gorączkę i jest oczywiście paracetamol. Substancja ta może być przyjmowana w dawce około 1g na dobę przez dorosłych. W przypadku astmy aspirynowej można stosować również odczulanie. Przebiega pod pełna kontrolą lekarza i polega na podawaniu kwasu acetylosalicylowego w coraz to większych ilościach. Lek podaje się albo donosowo, doustnie lub wziewnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*