Astma a ciąża

Astma w ciąży jest przewlekłym zapaleniem, które uwrażliwia oskrzela na wszelkie czynniki drażniące. Drogi oddechowe reagują zwężeniem, co utrudnia przepływ powietrza i prowokuje do kaszlu. Schorzenie tak samo wyglądające u ciężarnych budzi jednak o wiele więcej niepokoju, czy słusznie? Czy ciąża obliguje do zmiany terapii? Czy pogarsza przebieg choroby?

astma w ciążyCiąża nie jest stanem obojętnym dla przebiegu astmy, a wręcz przeciwnie, często modyfikuje stopień ciężkości choroby. W 1/3 pogarsza jej przebieg, w 1/3 ciężkość astmy się zmniejsza, a w kolejnej 1/3 pozostaje bez zmian. Nasilenie objawów zwykle występuje u kobiet z ciężką postacią astmy przed zajściem w ciążę. Prawdopodobieństwo zaostrzenia przebiegu jest największe w okolicach między 24-tym a 36-tym tygodniem. Najczęściej pod koniec ciąży stan chorej się poprawia i objawów w czasie porodu spodziewać się może mniej niż 10% kobiet. Charakterystyczne jest spostrzeżenie, że u wieloródek przebieg astmy w czasie kolejnych ciąż jest bardzo podobny.

Jak leczyć astmę u ciężarnej?

Generalnym założeniem jest fakt, że najbardziej szkodliwe dla dziecka jest niedotlenienie. W związku z tym wszelkie potencjalne działania niepożądane leków stanowią mniejsze zagrożenie dla płodu niż źle kontrolowana i ciężko przebiegająca astma. Ogólne zasady leczenia dychawicy również obowiązują ciężarne. Podstawowym lekiem są wziewne glikokortykosteroidy stosowane przewlekle. Za najbezpieczniejszy uważa się budezonid. Doraźnie, w trakcie zaostrzenia duszności należy przyjąć krótkodziałający lek rozszerzający oskrzela. Czasami konieczne jest wprowadzenie do terapii glikokortykosteroidów doustnych, mimo iż podejrzewa się, że stosowane w I trymestrze ciąży mogą powodować rozszczep wargi i podniebienia. Do preparatów, których należy unikać w czasie ciąży należą kromony, teofilina i antagoniści receptora leukotrienowego.

Czy w czasie karmienia obowiązują te same zasady leczenia, co w czasie ciąży?

Ciąża jest okresem, kiedy należy troszczyć się nie tylko o własny stan zdrowia, ale przede wszystkim o kondycję dziecka. W czasie karmienia piersią restrykcje są dużo mniejsza i można stosować wszystkie leki przeciwastmatyczne.

Jak astma wpływa na ciążę?

Oddziaływanie choroby na przebieg ciąży nie jest do końca jasne. Zaważa się natomiast częściej występujące w tej grupie kobiet poronienia i porody przedwczesne. Również niepowściągliwe wymioty ciężarnych dotykają astmatyczek z większą częstotliwością. U kobiet w dychawicą ponadto nierzadko rozpoznaje się nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą oraz rzucawkę.

Jak astma wpływa na płód?

Stan ogólny matki bez wątpienia jest istotnym czynnikiem decydującym o dobrostanie dziecka. Podejrzewa się u astmatyczek częściej zdarzające się wewnątrzmaciczne obumarcia płodu, niedotlenienia płodu oraz wewnątrzmaciczne ograniczenia wzrastania płodu. Ponadto dychawica u matki może zwiększać ryzyko umieralności okołoporodowej i większej liczby urodzeń dzieci o małej masie urodzeniowej. Poza tym, dziecko jako potomek matki astmatyczki ma wyższe prawdopodobieństwo zachorowania na astmę, nawet w pierwszym roku życia.

Jak postępować z ciężarną astmatyczką?

Po pierwsze, kobieta powinna stosować się do zaleceń lekarza i przyjmować wskazane preparaty. Po drugie, w miarę możliwości należy unikać czynników wyzwalających napady duszności.W czasie zaostrzeń warto stosować, poza lekami, tlen, by utlenowanie krwi tętniczej nie spadło poniżej 95%. Przez całą ciążę zaleca się monitorować stan płodu, zarówno na drodze oceny wyczuwalności ruchów jak i bardziej obiektywnymi metodami, na przykład USG czy KTG.

Kobiety ciężarne chorującena astmę nie powinny wpadać w panikę z tego powodu, bo stres w takich okolicznościach zdecydowanie nie pomaga. Najważniejszy jest fakt, że ogólne rokowanie dla dzieci matek cierpiących na dychawicę dobrze kontrolowaną jest takie samo, jak dzieci matek nie chorujących na astmę. W związku z tym konieczne jest dbanie przede wszystkim o siebie, a wówczas większa szansa na zdrowe dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*