Antykoncepcja hormonalna cz.III

Plastry antykoncepcyjne (tzw. transdermalny system antykoncepcyjny) są jedną z najnowocześniejszych metod antykoncepcji hormonalnej.

W każdej opakowaniu zakupionym w aptece znajdują się najczęściej 3 plastry, które należy zgodnie z ulotką przykleić w określone miejsca na ciele do wyboru: pośladki, podbrzusze, zewnętrzne części ramion i barków. Plastry należy stosować przez całe trzy tygodnie (jeden plaster na każdy tydzień), po czym zrobić przerwę 7 dniową, aby wystąpiło krwawienie miesięczne. Przy zmianie plasterków każdy nowy trzeba nakleić zaraz po zdjęciu starego oraz przykleić go w inne miejsce. Należy pamiętać, że skuteczności antykoncepcyjnej plastrów nie zmniejsza pływanie, kąpiel, sauna itp.

Działanie antykoncepcyjne plastrów polega na:
-zahamowaniu jajeczkowania poprzez brak oddziaływania przysadki mózgowej na jajniki
-zmianie konsystencji śluzu
-utrudnianiu poruszania sią rzęsek
-wprowadzeniu zmian fizyko-chemicznych w płynach obecnych w jamie macicy i jajowodach.

Co zrobić w przypadku, gdy plaster odklei się lub zapomnimy o zmianie plastra na nowy?
Przypominam, że plastry należy zmieniać co 7 dni, o tej samej porze, w ten sam dzień tygodnia. W pierwszym odruchu należy policz ile godzin minęło od czasu, w którym powinno się zmienić plaster.

1.Przy zmianie pierwszego plastra na drugi, musimy odkleić pierwszy plaster i zaraz przykleić drugi. Pamiętajmy o tym, żeby przez następne 7dni stosować mechaniczne środki antykoncepcyjne.

2.Przy zmianie drugiego plastra na trzeci, gdy opóźnienie wyniosło mniej niż 48 godzin, należy jak najszybciej przykleić następny plaster.

3.Przy opóźnieniu z przyklejeniem pierwszego plastra z kolejnego opakowania, gdy przerwa wyniosła więcej niż 7dni, przez kolejne 7dni cyklu należy stosować dodatkowe zabezpieczenia.

4.Gdy plaster tylko częściowo się odkleił a nie minęły jeszcze 24 godziny, należy spróbować przykleić ponownie plaster, przycisnąć ręką i przytrzymać przez 10 sekund lub zmienic plater na nowy.

5.Gdy plaster odkleił się a minęły już ponad 24 godziny, należy jak najszybciej przykleić nowy plasterek. Powinno się wtedy rozpocząć nowy czterotygodniowy cykl.

Te zasady wyglądają przerażająco, ale prosze się nie martwić, bo używanie plastrów hormonalnych ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Do nielicznych wad można zaliczyć: rzadko kiedy ale może wystąpić reakcja alergiczna, miejscowa, skórna w miejscu przyklejenia plastra, zdarza się że kobiety traca ochotę na współżycie. Zalety wiążące się ze stosowaniem plastrów antykoncepcyjnych to:

– hormony wchłaniają się bezpośrednio do krwi, dzięki czemu nie oddziaływują na wątrobę
-zmniejszenie ryzyka rozwoju torbieli jajników
-stosowanie pierścienia dopochwowego nie zakłóca przebiegu zbliżenia seksualnego
-zmniejszenie częstości występowania zapaleń przydatków i ciąż pozamacicznych
– łagodzenie dolegliwości związanych z endometriozą
-zmniejszenie częstości występowania raka trzonu macicy i raka jajnika.
-zminimalizowanie lub niewystępowanie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego
-nie wymagają codziennej pamięci o przyklejaniu plastra tak jak to jest to w przypadku zażywania tabletek antykoncepcyjnych
-są doskonałe dla kobiet, które przy doustnym przyjmowaniu hormonalnej antykoncepcjji mają problemy ze strony układu pokarmowego np. wymioty, nudności, biegunka
-zmniejszenia ryzyka wystąpienia niedkrwistości
-w każdej chwili można zaprzestać przyklejania plastrów, co powoduje, że płodnośc powraca najczęściej już w następnym cyklu.

Podsumowując myślę, że niewiele trzeba aby namówić pacjentki do tego rodzaju antykoncepcji, choć pamiętajmy, że osteczna decyzja należy do ginekologa po przeprowadzeniu badań oraz wywiadu lekarskiego.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*