Antykoncepcja dla kobiet karmiących piersią

Mitem jest, że karmienie piersią dziecka całkowicie zabezpiecza kobietę przed ponownym zajściem w ciążę. Musi być spełnione wiele warunków, aby karmienie naturalne rzeczywiście było skuteczną antykoncepcją. Istnieją jednak inne sposoby na zapobieganie ciąży w trakcie karmienia piersią.

Karmienie jako antykoncepcja

Wiele kobiet wychodzi z założenia, że jeśli karmi swoje dziecko mlekiem matki, to nie może zajść w ciążę. Szokiem jest dla nich dodatni test ciążowy, co może się zdarzyć, jeśli karmienie odbywa się sporadycznie. Im dłuższa przerwa pomiędzy kolejnymi karmieniami piersią, tym większe ryzyko ciąży. Maksymalna przerwa powinna trwać nie dłużej niż 6 godzin, aby w okresie około 6 miesięcy po porodzie młoda matka nie mogła zajść w ciążę, pod warunkiem, że nie występuje utrata krwi przez pochwę. Łącznie z karmieniem naturalnym kobiety mogą stosować również antykoncepcję uzupełniającą. Jakie mają możliwości?
 

Antykoncepcja po porodzie
Kobiety karmiące piersią dzieci wydłużają okres, w którym po porodzie dochodzi do owulacji. Karmienie w całości mlekiem modyfikowanym lub dokarmianie dziecka butelką powoduje, że nawet w trzy tygodnie po urodzeniu pociechy kobieta staje się płodna. Z tego względu już w okresie połogu powinna ona zastanowić się nad możliwością skorzystania z jednej z dostępnych metod antykoncepcji dla młodych matek.

Najprościej będzie przyjąć pigułkę antykoncepcyjną, którą należy zażyć pomiędzy 21 a 28 dniem po porodzie. Im dłużej kobieta będzie z tym zwlekać, tym dłużej będzie narażona na ryzyko zajścia w ciążę. Kobietom karmiącym zaleca się stosowanie tzw. mini pigułek antykoncepcyjnych, jednoskładnikowych. Charakteryzują się one tym, że zawierają jedynie hormon progestagen. Ich zażywanie można łączyć z karmieniem piersią, a pigułki bierze się w trybie ciągłym, bez przerwy na miesiączkę. Efektem ubocznym takiej antykoncepcji są nieregularne miesiączki lub ich zanik.

Alternatywną możliwością jest używanie prezerwatyw przy stosunku. Taka antykoncepcja śmiało może być łączona z karmieniem piersią i nie wpływa ujemnie ani na młodą matkę, ani na niemowlę. Kobiety, które chciałyby używać kapturków dopochwowych powinny odczekać osiem tygodni po porodzie, aby móc je założyć.

Trwałą ochronę przed niechcianą ciążą daje wkładka domaciczna. Aby móc ją założyć macica po porodzie powinna wrócić do swojego poprzedniego stanu. Ma to miejsce pomiędzy 6. a 12. tygodniem po urodzeniu dziecka. Do wyboru są wkładki hormonalne zawierające hormon, działające do pięciu lat oraz wkładki miedziane bez hormonu, ale zabezpieczające przed ciążą na około 10 lat. Nowością w zakresie antykoncepcji dla młodych matek są implanty zawierające hormon, wprowadzane podskórnie od środka na ramieniu. Implant każdego dnia uwalnia niewielką ilość hormonu progestagen i działa przez trzy lata. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*